Mehmet Öcalan'dan ‘volta atma' cezasına tepki: Yasak için gerekçe yaratıyorlar

img

URFA - PKK Lideri Abdullah Öcalan'a "Volta attığı" gerekçesiyle verilen disiplin cezasının İmralı’ya özel uygulama olduğunu söyleyen Mehmet Öcalan, görüşlerin engellenmesi için gerekçe yaratıldığını belirtti. 

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde 23 yıldır ağır tecrit koşullarında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana “hava muhalefeti” veya “koster bozuk” gerekçeleriyle aile ve avukatlarıyla görüşmeleri engelleniyor. Bütün başvuruları reddedilen avukatların müvekkilleriyle görüşmesi, bu kez 20 Temmuz 2016’da ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında 4 kez 6’şar aylık yasaklamasıyla engellendi. Daha sonra Öcalan’ın 2009 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) gönderdiği savunmasına ek olarak hazırladığı "Yol Haritası" gerekçesiyle, 23 Eylül 2020'de 6 aylık avukat görüş yasağı getirildi. Görüşme başvuruları bu karara dayanılarak sonuçsuz bırakılan avukatlar, geçtiğimiz Ocak ayında Öcalan’a yeni bir disiplin cezası verildiğini öğrendi. Fakat bu yasağın süresi 23 Mart’ta dolmasına rağmen avukatların yaptıkları başvurulara olumlu ya da olumsuz hiçbir yanıt verilmiyor. 
 
İmralı Cezaevi’nde tutulan PKK Lideri’yle görüşmek için ailesi ve avukatlarının görüş başvuruları reddedilirken, geçtiğimiz günlerde Öcalan’a 2018 yılında “Volta attığı” gerekçesiyle disiplin cezası verildiği öğrenildi. Öcalan’ın ailesiyle görüşmesi, 3 ay boyunca verilen bu cezayla gerekçelendirdi. Ağabeyiyle görüşmeleri engellenen kardeşi Mehmet Öcalan, “volta” gerekçesiyle verilen disiplin cezasına ilişkin Mezopotamya Ajansı’na konuştu. 
 
‘YASAK İÇİN GEREKÇE YARATIYORLAR’ 
 
PKK Lideri ile 2 yıldır görüşemediklerini belirten Öcalan, görüş taleplerinin ve başvurularının kabul edilmediğini söyledi. Öcalan, yasakların 2 aylık, 6 aylık yada 1 yıllık görüş yasağı olmadığını, genel bir yasak halinin söz konusu olduğuna dikkat çekti. PKK Liderine "Volta attığı" gerekçesiyle verilen görüş yasağına dair Öcalan, “Kendileri yapay bir şeyler yaratıyorlar. Bu yasal değil. Yasak için gerekçe yaratıyorlar” dedi. 
 
İMRALI’DA ÖZEL MUAMELE
 
Öcalan'ın spor faaliyetleri kapsamında 1 saat süreyle hücresinden çıkabildiğini ifade eden Mehmet Öcalan, "Volta attığı yer dar, bir oda kadar. Türkiye’de bütün mahkumlar için ne uygulanıyorsa, İmralı Cezaevi’nde de Serok Öcalan için de o uygulansın. Biz ayrımcı bir şey istemiyoruz. Fakat İmralı'da özel muamele uygulanıyor" dedi. 
 
İMRALI’DA NE OLUYOR? 
 
PKK Lideri Öcalan’ın yasal haklarının tanınması gerektiğinin altını çizen Mehmet Öcalan, şunları söyledi: "Çok tehlikelidir. Bu kabul edilecek bir durum değil. Eğer bu devlet hukuk devletiyse, bu kabul edilecek bir şey değil. Sıradan bir vatandaş olarak görülüyorsa, bu uygulamalar doğru değildir. Yasalar, hukuk, herkes için ayrımcılık olmadan uygulanmalıdır. Ama olmuyor. Aileler 2 yıldır İmralı’da neler olduğunu bilmiyor. İki defa telefon görüşmesi yapıldı. Başka bir görüş yapılmamış, fiziksel olarak görmemişiz. Orada ne oluyor? Nedeni Türkiye’deki anti demokratik uygulamalar. Ağırlıklı olarak Kürtler üzerindedir, bunu da herkes biliyor. İmralı kapısı açılırsa, Serok Öcalan Kürtler arasında büyük ağırlığı olan insandır. Sesinin çıkması engelleniyor. Nedeni politiktir, siyasidir. Bizde aile olarak insani hak talep ediyoruz. Farklı bir şey istemiyoruz. Diğer mahkumlar kaç dakika görüşme yapıyorsa, onu talep ediyoruz. Farklı bir şey talep etmiyoruz." 
 
MA / Müjdat Can