HDP'nin ihraç ettiği belediye başkanının koruması rüşvet almaktan tutuklandı

img
AĞRI - HDP’nin ihraç ettiği Doğubayazıt Belediyesi Başkanı Yıldız Acar’ın adının karıştığı rüşvet soruşturmasında koruması ve aynı zamanda akrabası olan Ahmet Beyter tutuklandı. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) 11 Temmuz 2020 tarihinde “parti programlarına ters düştüğü ve halktan gelen şikayetler üzerine” Doğubayazıt Belediyesi Başkanı Yıldız Acar’ı ihraç etmiş, tüm ilişkilerinin kesildiğini açıklamıştı. İlçede görevine devam eden Yıldız Acar ve eniştesinin adı bu defa da yolsuzluk ve rüşvetle anıldı. İlçede müteahhit olan Mehmet Rahim Konyar, belediye tarafından kendisinden rüşvet istendiğini belirterek savcılığa başvurdu. Başvuru üzerine başlatılan soruşturma kapsamında Yıldız’ın yakın koruması ve aynı zamanda eniştesi olan Ahmet Beyter tutuklandı. 
 
Kendi adına bir bina inşaa etmek isteyen Mehmet Rahim Konyar, tüm girişimlerine rağmen belediye tarafından ruhsat verilmediğini belirterek, sanal medya hesabından bir video paylaştı. Videoda, Belediye Başkanı Yıldız Acar’ın ve eniştesinin kendisinden rüşvet istediğini anlatan Konyar, rüşvete dair videoların da kendisinde mevcut olduğunu söyledi. Konyar, Ahmet Beyter’in Acar’ın talimatıyla kendisinden rüşvet istediği ana ait görüntüyle Doğubayazıt Cumhuriyet Başsavcılığına giderek suç duyurusunda bulundu. 
 
Başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan Beyter, “görev başında rüşvet almak” suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.