Sağlık çalışanları çalışma ve özlük haklarını talep etti

img

BATMAN – Batman Tabip Odası ve SES Batman Şubesi, sağlıkçıların çalışma ve özlük haklarının karşılanmasını isteyerek, “Covid-19 meslek hastalığı kabul edilsin. Tükendik” dedi.

Batman Tabip Odası ile Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Batman Şubesi, çalışma ve özlük haklarına ilişkin Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey üyelerinin katılımıyla Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.  “Emek bizim, söz bizim” ile “Covid-19 meslek hastalığı kabul edilsin. Tükendik” pankartının açıldığı açıklamada Ankara'nın Çankaya ilçesinde 36 saat süren nöbetin ardından evine giderken meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden Doktor Rümeysa Berin Şen’in fotoğrafları taşındı.

Burada konuşan TTB Merkez Konseyi Üyesi Halis Yerlikaya,  sağlıkçılar olarak halkın sağlığını önceleyen bir mücadele yürüttüklerini belirterek, bu süre zarfında iktidarın haklarına ilişkin adım atmamasını eleştirdi. Yerlikaya, salgının başından bu yana sağlık çalışanlarının yoğun bir şekilde çaba sarf ettiğini dile getirerek,  taleplerinin derhal kabul edilmesi çağrısında bulundu.

484 SAĞLIK ÇALIŞANI YAŞAMINI YİTİRDİ

Açıklamayı okuyan Batman Tabip Odası Başkanı Selahattin Oğuz de, pandeminin 19’uncu ayını geride bıraktıklarını belirterek, “Bu günlerde salgının tüm yükünü sırtlanan sağlık çalışanlarının görülmeyen değerini görünür kılmak için bir aradayız. 19 aydır ölüyoruz, 19 aydır hastalanıyoruz, 19 aydır zamanında ve etkili bir önlem almayanlar, bilime sırtını dönenler, şeffaf davranmayalar, verileri değiştirenler yüzünden gün be gün tükeniyoruz. Bu bulaş riski ve ağır emek yükü altında çalışmak istemeyen, tükenen sağlık çalışanlarına gösterdikleri yol, uzun bir süre zorla çalıştırılmak oldu. İzin, istifa, emeklilik ve rapor haklarımız hukuksuzca engellendi. Bugüne kadar 484 sağlık çalışanını kaybettik” dedi.

‘MESLEK HASTALIĞI YASASI ÇIKARILSIN’

Birçok ülkede Covid 19’un meslek hastalığı sayıldığını kaydeden Oğuz, “Bizim ülkemizde halen yasal düzenlemesi yapılmadığı için hekimler göç ediyor. Kısacası emeğimiz görmezden gelindiği için hekimler bu topraklarda hekimlik yapmak istemiyoruz diyorlar. Bu gidişata dur demek için haklarımızı bir an önce istiyoruz. Covid–19 için meslek hastalığı yasası çıkarılmasını talep ediyoruz. Tüm sağlık çalışanlarına Türkiye’de ilk vakanın ilan edildiği 11 Mart 2020’den itibaren, pandeminin sonlandığı zamana kadar her yıla 120 gün yıpranma payı, fiili hizmet süresi zammı istiyoruz” diye konuştu.