Belarus’ta zorla tutulan mültecilerden yardım çağrısı

img
 
ANKARA - Polonya üzerinden Almanya’ya geçmeye çalışan 50-60 kişilik mülteci grubu sınırda mahsur kaldı. Polonya’ya girişlerine izin verilmezken, Belarus’ta mahsur kalan mültecilerin Türkiye’ye dönmelerine de izin verilmiyor. 
 
Türkiye’den Almanya’ya gitmek için yola çıkan çok sayıda kişi Belarus ve Polonya sınırında mahsur kaldı. Polonya tarafından sınırdan geçmeleri izin verilmeyen 50-60 kişilik mülteci grubu, Belarus sınırında bekletiliyor. Türkiye’ye geri dönmek isteyenlerin geçişlerine de Belarus yönetimi tarafından izin verilmiyor. Yaklaşık 5 gündür sınırda bekletilen mülteciler soğukta, aç ve susuz bir şekilde bekletiliyor.
 
Belarus askerleri tarafından mültecilerin telefonlarına da el konulduğu öğrenilirken, bir kişi sakladığı telefon üzerinden gizli gizli yakınlarına ulaştı. Türkiye’den giden Kürt mülteci ailesine gönderdiği ses kayıtlarında “Hava buz gibi ve kesinlikle ne yemek ne su verilmiyor. Yanımızda çocuklarımızda var. 3 gün aç ve susuz bekletilmemiz ardından son iki gündür günde bir kez haşlanmış patates ve biraz su veriliyor. Ama onun dışında bir şey verilmiyor. Hava çok soğuk, çocuklarımız üşüyor” dedi.
 
SESLERİNİ DUYUN ÇAĞRISI 
 
Belarus sınırında bekletilen mülteciler arasında 12 ve 15 yaşında çocuklarda olduğu kaydedildi. Ulaştığımız Kürt mültecinin yakını, Belarus sınırında dayısı ve iki çocuğunun bulunduğunu, zor durumda olduklarını belirtti. Güvenlik gerekçesiyle ismini açıklamayan yakını, “Dayım ve çocukları perişan durumda. Belarus yönetimi onlara zulüm ediyor. Polonya’ya geçişlerine izin verilmiyor. Türkiye’ye dönmelerine de izin verilmiyor. Seslerini duyun, durumları çok kötü” şeklinde konuştu.
 
GERGERLİOĞLU’DA ÇAĞRI DA BULUNDU
 
Öte yandan Türkiye’den giden mültecilerin yakınları Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na da ulaştı. Gergerlioğlu sanal medya hesabından, mültecilere yardım edilmesi çağrısında bulunarak, “Belarus'tan Polonya'ya geçmeye çalışan T.C. vatandaşlarımız çok zor durumda. Ne Polonya kabul ediyor, ne Belarus! Belarus polisinin buz gibi suya attığı yurttaşlarımız aç, susuz, hayati tehlike yaşıyor. İnsani bir çözüm bulunmalı” dedi.