Aydeniz: Siirt'teki gözaltı 'Kürdistan sömürgedir' söyleminin kanıtıdır

img
URFA - Siirtli esnaf Cemil Taşkesen'in gözaltına alınmasına tepki gösteren DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, bu durumun "Kürdistan sömürgedir" söyleminin kanıtı olduğunu söyledi.  
 
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e dün Siirt'in Kurtalan ilçesindeki ziyaretinde, "Bulunduğunuz yer Kürdistan'dır" diyen esnaf Cemil Taşkesen'in gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Taşkesen'in gözaltına alınmasın sorun olduğunu söyleyen Aydeniz, Kürt halkının, coğrafyasının, dilinin kabul edilmeme meselesinin Siirt'teki gözaltıyla bir kez daha görüldüğünü kaydetti.  
 
‘İSİM TARİHTE GEÇİYOR’
 
AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Bu benim sorunumdur" söyleminden "Kürt sorununu bitirdik”  söylemine evrilen tavrını hatırlatan Aydeniz, gelinen aşamada siyasi ve askeri operasyonlarla Kürt halkının zapturapt altına alınmak istendiğini ifade etti. Kürdistan isminin tarihte de geçtiğini, Osmanlı evraklarında yer aldığını hatırlatan Aydeniz, “Meclis'in evraklarında da geçiyor. 1921 anayasasında da tanımlanmıştır. Cumhurbaşkanının kendisinin defalarca ifade ettiği bir kelime. Yine bir coğrafyanın tanımıdır. Kürdistan kelimesinin tarihsel alt zeminin olmasına rağmen bugün bir vatandaşın 'Burası Kürdistan’dır’, Kürt diline yaklaşım üzerinden, bir eleştiri üzerinden gözaltına alınıyor. Muhalefetteki partililer de ‘Kürt sorununu çözeceğiz’, ‘Kürt dilini tanıyacağız’ diyerek Kürtlerin anayasada, hukukta, sosyal alanda hakları görünmüyor diyor, ancak bu gözaltıya karşı sessiz kalmaları Kürtlere bakış açılarıdır. Sistemsel olarak Kürdistan'ın sömürge olduğu zihniyetidir” dedi. 
 
DEMOKRASİ SORUNU
 
“Kürdistan sömürgedir ve bugün Siirt'teki vatandaşın gözaltına alınması meselesi de tam da bunun kanıtıdır” diyen Aydeniz, insanların söyledikleri söz, attıkları bir tweet nedeniyle gözaltına alınmasının Türkiye'nin sorunu olduğunu söyledi. Türkiye'nin demokrasisi içinde bu sorunu çözmesi gerektiğini dile getiren Aydeniz, "Bunun için muhalefetin de, toplumsal kesimlerin de olaya böyle bakması gerekir. Ben gözaltıyı şiddetle kınıyorum. Bu yöntemlerin sistemi getirdiği aşama ortadadır”  ifadesinde bulundu.