Av. Aktar: Her zaman her yerde 'Burası Kürdistan'dır' denilmeli

img
VAN-  “Burası Kürdistan'dır” diyen esnafın gözaltına alınmasına tepki gösteren Diyarbakır Barosu eski Başkanı Mehmet Emin Aktar, “Kürdistan söylemini her yerde dillendirirsek, devletin refleksi de sonuçsuz bırakmış oluruz” dedi.
 
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Siirt'in Kurtalan ilçesindeki ziyaretinde, "Dilimiz inkar ediliyor, kimliğimiz inkar ediliyor, Kürdistan inkar ediliyor. Biz buna karşıyız. Şu an sizin bulunduğunuz yer Kürdistan'dır ama ne yazık ki Meclis'te bu Kürdistan inkar ediliyor" dediği için “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla hakkında soruşturma açılan Cemil Taşkesen, evi basılarak gözaltına alındı. Savcılıkta dün akşam ifadesi alınan Taşkesen, serbest bırakıldı.
 
Diyarbakır Barosu eski başkanı avukat Mehmet Emin Aktar, Cemil Taşkesen’i kullandığı ifadeler ve cesaretinden dolayı kutlayarak, bu söylemin daha fazla söylenmesi gerektiğini ve bu şekilde normalize edilmesi gerektiğini dile getirdi. 
 
‘KÜRDİSTAN DEMEYE DEVAM EDELİM’
 
Aktar, insanların üzerinde yaşadığı coğrafyanın adının Kürdistan olmasının suç olmadığını hatırlatarak, Akşener’in esnafa dönük, “Sen Kürt’sün ben Türküm ve eşitiz” sözleri için de “Bu söylem dikkatimi çekti. Akşener’in konuşması ardından saatler geçmeden Kürtlük ve Türklüğün bir birinden ne kadar farklı olduğunu gördük. ‘Siz bizim dilimizi yasakladınız, ülkemizi yasakladınız ve zülüm ediyorsunuz’ diyen Kürt vatandaş gözaltına alınıyor ama Akşener evindedir. Bu Akşener’in ‘Biz eşitiz’ söyleminin aslında Türkiye’de geçerli olmadığını gösteriyor. Kürtler kendi dillerinden ve yaşadıkları coğrafyadan bahsettiklerinde devlet aklı tarafından sanki devlet parçalanıyor, sanki onun hakkından bir hak alıyor gibi bir tepki gösteriyor.  Bundan dolayı bir gün geçemeden bir kişi gözaltına alındı. Bu devletin bir refleksidir. İşte tam da bu reflekse karşı bu söylemi, her yerde her zaman söylemeye ve dillendirmeye devam edersek devletin ortaya koyduğu refleksi de sonuçsuz bırakmış oluruz” dedi. 
 
‘ÖRNEKLERİ ARTACAKTIR’
 
Hukuken bir suçun oluşabilmesi için yapılan hareketin suç olarak kanunen tarif edilmesi gerektiğini belirten Aktar, yapılan ve suç olarak tanımlanmayan bir hareketi yapmanın ve ya söylemenin suç olmayacağını ifade etti. Aktar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yurttaş, ‘Ben Kürdüm. Burası Kürdistan’dır’ diyor. Burada söylenen kendi fikridir. Kimseyi tehlikeye atmıyor. Kimsenin yasal hakkını engellemiyor. Kimseyi suça sürüklemiyor. Bir yeri kırıp dağıtmıyor sadece düşüncelerini ifade ediyor. İktidarım diyen devlet bu kelimeyi kullanan insanları kabul etmiyor. Sosyal Medya üzerinde herkes Kürdistan kelimesini kullansa devletin bu refleksi boşa düşer. Kürdistan cümlesinin meşrutiyeti artar. Bugün öyle görünüyor ki; Kürtler artık daha fazla bu tür tepkiler vereceklerdir. Türk siyasetini yürütenlere tepki göstereceklerdir.”