‘Ağır hasta tutuklu Özdoğan'ın cezası ertelenmeli’

img
İZMİR - İHD İzmir Şubesi, ağır hasta tutuklu Ayşe Özdoğan'ın cezasının acilen ertelenmesini istedi. 
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi Hapishaneler Komisyonu, her hafta hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek amacıyla düzenlediği eylemde, bu hafta Antalya Döşemealtı L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan ağır hasta tutuklu Ayşe Özdoğan'ın durumuna dikkati çekti. Konak Eski Sümerbank önünde açıklamayı yapan İHD İzmir Yöneticisi Ahmet Çiçek, Özdoğan'ın en insani ihtiyaçlarını bile karşılayamadığını belirtti. 
 
'YÜZÜ SÜREKLİ ŞİŞİYOR'
 
Cezaevine konulduğu ilk gün kötü muamele gören Özdoğan'ın  kalp ritim bozukluğu nedeniyle hastaneye kaldırıldığını ve daha sonrasında sürekli revirde tutulduğunu aktaran Çiçek, "Cezaevi reviri soğuk olduğu için yüzünün ameliyatlı tarafı sürekli şişmektedir. Damağında delik olduğu ve yemekler de baharatlı olduğu için yemek yemekte zorlanmaktadır. Damağındaki ve gözünün kenarındaki açık yaraların kanaması artmıştır. Yüzündeki şişmeyi engellemek için çarşafa sararak ısıtmaya çalışılmaktadır" dedi. 
 
CEZASI ERTELENMELİ
 
Yapılan avukat  görüşmelerinde, Özdoğan’ın 14 günde 2 kez acile kaldırıldığı ve 17 kez polikliniğe götürüldüğünü ifade eden Çiçek, şöyle devam etti: "En insani ihtiyaç olan tuvalete bile 2 kişinin yardımıyla gidiyor. Yüzü ameliyatlı olduğu için soğuktan gerilip şişmekte ve ısınmak  için saç kurutma makinası kullanmaktadır. Hastaneye gidiş gelişte ring aracında elleri kelepçeli götürülmektedir. Ayrıca Hapishane ve hastanede açık yaralarından dolayı mikrop kapma riski ve pandemi korkusu yaşamaktadır. Şu anda burnunun bir tarafı ışın tedavisinin etkisiyle yapışıktır.  Adli mahkumlar yukardan bahçeye sürekli çöp attıkları için pencereyi açıp havalandırma yapamadığından, yüzünde iltihaplanma başlamış ve yüzündeki kanlı iltihap akışı artmıştır. Damağındaki delik de büyümektedir. Tüm bu sayılan hastalıklara rağmen istenilen sadece tedavisi sürdüğü sürece  infaz ertelemesidir. Ağır hasta mahpusların ceza ertelemeleri acilen sağlanmalıdır" diye konuştu.