31 EKİM 2021 GÜNDEMİ

img
* Tarihi direniş, 1 Kasım Dünya Kobanê Günü olarak kutlanırken, sınırda nöbet tutan kadınlar, kentin Kürtler için özel bir yer olduğunu belirterek, DAİŞ saldırısında “Bizim iç meselemiz değil” diyen Türkiye’nin olası bir saldırıdan kaçınmasını istedi.
 
* Kobanê Davası’na dair savunma hazırlığı kapsamında bilgisayar kullanmak için gittikleri sırada cezaevi personelinin şiddetine maruz kalan Sebahat Tuncel ve Sibel Akdeniz’e verilen iki ayrı disiplin cezasına dair iki ayrı soruşturma başlatıldı.
 
* Ankara’nın Rojava topraklarına saldırı hazırlığı yaptığını belirten Rus tarihçi Stanislav İvanov, Erdoğan’ın 4 milyon Suriyeliyi bu topraklara yerleştirmeyi ve bu şekilde popülaritesini arttırmayı planladığını yazıyor.
 
* İktidarın ayakta kalmak için tezkereleri Meclis’ten geçirerek savaşı gündeme getirdiğini belirten sosyalist parti temsilcileri, buna karşı “tek cepheden” mücadele etmek gerektiğini söyledi.
 
* 31 yıl sonra özgürlüğüne kavuşan Fahrettin Şahin, dışarıdan cezaevi direnişlerinin yeteri kadar sahiplenilmediğini belirterek, “Sadece anneler eylemdeydi. Bu bize büyük moral ve güç veriyordu” dedi.
 
* Silivri Cezaevinde yaşanan ihlallerini ailesine ileten Halil Ay, 20 tutuklunun karton üzerinde uyduğunu, banyo sırasında sıcak suyun kesildiğini ve yemeklerin soğuk verildiğini belirtti.
 
*Batman T Tipi Cezaevi’nde tekmil ve ayakta sayım dayatmasını reddeden tutukluların, yerlerde sürüklenerek koğuş dışına çıkarıldığı belirtildi.
 
* 450 gün bağırsakları dışarıda olduğu halde tahliye edilmeyen ve bir buçuk yıldır karantinada tutulan Semire Direkçi’nin bağırsaklarında yeniden kist oluştu. Direkçi’nin bir gözü de görme yetisini kaybetti.
 
* Poyraz’ı katleden Onur Gencer hakkında iddianamenin kısa sürede hazırlanmasıyla, katliamı yaparken kurduğu bağlantıların gizlenmeye çalışıldığını söyleyen ÖHD İzmir Şubesi Eşbaşkanı Öztürk, hukukçulara çağrı yaparak, “Dosyaya müdahil olmaları, ülkenin faili meçhul cinayetlere boğulmaması adına çok önemli” dedi.
 
* Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyımların, olmayan adres, olmayan işyeri ve araçlar üzerinden yüklü miktarlarda kestiği faturalar tek tek tespit edildi. Astronomik fiyatlarla alınan hediyeleri de doğrulayan müfettişler, hediyelerin kime alındığı kısmını ise perdeledi.
 
* Hakkari ve Şırnak'ta kadınları, şantaj yoluyla fuhuşa sürükleyen ve başında korucu, askerlerin de olduğu belirtilen çete nedeniyle, bir kadının katledildiği, birinin ise şüpheli şekilde yaşamını yitirdiği belirtildi.
 
* Volkan Kabak’ın sistematik cinsel istismarına uğrayan E.Ç’nin yaşadıklarını not ettiği günlüğü ortaya çıktı. Avukat Ferdi Yamar, ilk duruşmada günlüğü delil olarak sunacaklarını kaydetti.
 
* Tarihi kent Hasankeyf’in sular altında bırakılması üzerinden "hafıza" konusuna odaklanan "Demans" belgeselinin yönetmeni Renas Yıldız, çekimlerde en çok etkilendiği şeyin, köyü sular altında kalan Bedia isimli yaşlı bir kadının direngenliği olduğunu dile getirdi.
 
* Çini sanatçısı Merve Kara, alışılmışın dışında ürettiği eserlerle çini sanatına yeni bir bakış açısı getirmeyi amaçlıyor.
 
* Şenyaşar ailesinin Adalet Nöbeti 237'nci gününde devam ediyor.
 
* Zarok MA, Konak ilçesinde bulunan Kadifekale Mahallesi'nde çocuklarla bir dizi etkinlik düzenleyecek. (13.00)
 
* HDP Kadın Meclisi, KHK'lı kadınlarla buluşma gerçekleştirecek (14.00)
 
* HDP, Denizli'de halk buluşması yapacak. (15.00)
 
* MA Müzik, Kürt müziğine ilişkin, SES İzmir Şubesi binasında panel düzenleyecek. (17.00)