Irak Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu’ndan kimyasal çağrısı

img
HABER MERKEZİ - Irak Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu üyesi Qûsaî Ebaas, kimyasal silah kullanımı konusunda Bağdat ve Hewlêr’ın sessiz kaldığını belirterek, uluslararası kurumların bölgede inceleme ve soruşturma başlatması gerektiğini söyledi. 
 
Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik 23 Nisan’da başlattığı operasyon sürüyor. Fırat Haber Ajansı'nda (ANF) yer alan HPG açıklamasında, Türkiye'nin son 6 ayda 323 kez kimyasal silah kullandığı belirtildi. Kimyasal silah kullanımına karşı Irak başta olmak üzere Avrupa’da birçok kurum, kuruluş, aydın, yazar, akademisyen, politikacı, kimyasal silah kullanıldığı belirtilen alanlarda incelemeler yapılması için ilgili kurumlara çağrı yaptı. Bölgede kimyasal silah kullanımına dair ciddi iddialar olmasına rağmen şimdiye kadar uluslararası kurumlar hiçbir girişimde bulunmadı. 
 
Kimyasal silah kullanımına ilişkin Rojnews’e önemli açıklamalarda bulunan Irak Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu üyesi Qûsaî Ebaas, ve Iraklı hukukçu Hesen Selman, bölgede iddiaların araştırılması için uluslararası kurumlara çağrıda bulundu. 
 
HİÇBİR ADIM ATILMADI
 
Uluslararası kurumların kimyasal silah kullanımına ilişkin iddialar için bölgede araştırma yapması gerektiğini belirten Ebaas, “Türkiye kendi ulusal güvenliğini gerekçe göstererek uluslararası yasalarca yasaklanmış silahları Irak’ın kuzeyinde kullandı. İlgili makamlardan defalarca bu konuyla ilgili uluslararası soruşturma açılmasını istedik ama ne yazık ki hiçbir adım atılmadı” diye konuştu.
 
BAĞDAT VE HEWLÊR SESSİZ 
 
Hewlêr ve Bağdat’ın, Türkiye’nin eylemleri karşısında sessiz kaldığını anlatan Ebaas, “Türkiye’nin yasaklanmış silahları kullanılması çok tehlikelidir. Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi’nde işlediği suçlara karşı daha kamuoyuna daha fazla bilgi paylaşılması gerekiyor. Hem Hewlêr hem de Bağdat, Türkiye’nin her gün büyük felaketlere yol açan bu eylemlerine karşı sessiz kalıyor” dedi.
 
SORUŞTURMA BAŞLATILMALI 
 
Iraklı hukukçu Hesen Selman ise şunları söyledi: “Iraklı makamlar Türkiye’nin işlediği suçlardan haberdar ama sessiz kalmayı tercih ediyorlar. Uluslararası haberlere ve dünya medyasına göre Türkiye, Mayıs’tan beri kimyasal silah kullanımına başladı. Irak hükümeti de bu durumun farkındadır. Türkiye, sınırdaki Kürt köylerinin çoğuna büyük zarar verdi. Uluslararası insan hakları örgütleri ve Irak’taki ilgili kuruluşlar olay yerine gidip, inceleme ve soruşturma başlatmalı.”