Kolon kanseri tutuklu cezası bitmesine rağmen tahliye edilmiyor

img

HAKKARİ - Kolon kanseri hasta tutuklu Aydın Değirmenci, 5 ay önce cezası bitmesine rağmen “iyi halli” olmadığı gerekçesiyle tahliye edilmedi. 

Hakkari’de 20 Nisan 2013 yılında “örgüt üyesi” olduğu gerekçesiyle tutuklanan ve bu süre boyunca, Kastamonu F Tipi, Samsun Vezirköprü M Tipi, Ordu E Tipi, Şırnak T Tipi cezaevlerinde kalan hasta tutuklu Aydın Değirmenci son olarak Tokat T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi. Değirmenci’ye verilen 9 yıl 6 ay hapis cezasının infazı tamamlamasına rağmen 5 aydır tahliye edilmiyor. Değirmenci, cezaevindeki İdare Gözlem Kurullu'nun (İGK) “iyi halli olmadığı” yönündeki kararı nedeniyle tahliye edilmedi. Kolan kanseri olan hasta tutuklu Değirmenci, daha önce tahliye için Adli Tıp Kurumu’na yaptığı başvuru da “Cezaevinde kalabilir” denilerek, tahliye talebi reddedilmişti. Hasta tutuklunun ailesi, yetkililere Değirmenci’nin bir an önce tahliye edilmesi için çağrıda bulundu. 
 
TAHLİYE EDİLMİYOR
 
Saadet Değirmenci eşinin kolon kanserinin yanında şeker, tansiyon ve kolesterol hastalıklarının da olduğunu belirtti. Cezaevinde yapılan ameliyat sonrasında eşinin bağırsaklarına bağlanan bir torbayla yaşamak zorunda kaldığını dile getiren Değirmenci, eşinin bağırsaklarına bağlanan torbaların da ücretinin kendilerinden karşılandığını belirterek, her ay ekonomi sıkıntıyla alıp, cezaevine gönderdiklerini söyledi. İlgili kurumlara ve yetkililere eşinin tahliye edilmesi için birçok kez başvuruda bulunduklarını dile getiren Değirmenci, hiçbir taleplerinin kabul edilmediğini ve eşinin cezasının bitmesine rağmen tahliye edilmediğini ifade etti.
 
5 AYDIR CEZASI BİTMİŞ
 
Değirmenci, “Eşimin durumunun, sağlının ne olduğunu biz de tam bilmiyoruz. Dilekçelerle yaptığımız başvurulara, ‘cezaevinde iyi doktorlar var’ deniliyor. Cezası bitmesine rağmen tahliye de edilmiyor. Tahliye edilmesini istiyoruz. Yaşadığı mağduriyetler ve zorluklar ortada zaten. Tüm cezasının bitmesine zaten 7 ay kaldı, 5 ay önce ‘İyi halli’ olmadığı gerekçesiyle tahliye etmediler” dedi.
 
ADALET BAKANLIĞINA ÇAĞRI
 
Pandemiden kaynaklı açık görüşlere gidemediklerini ifade eden Değirmenci, Adalet Bakanlığı’na çağrıda bulunarak, “Bu kadar uğraşlarımıza rağmen eşimi tahliye etmiyorlar. Artık eşimin tahliye edilmesini talep ediyoruz. Eşimin eve getirilmesini ve tedavilerinin evde tamamlanmasını istiyoruz. Hastalığı diğer hastalıklardan çok daha farklı, tedavilerini tek başına yapamıyor ve bulunduğu ortamın koşulları da buna uygun değil” diye konuştu. 
 
‘CEZAEVİNDE KALAMAZ’
 
Değirmenci’nin oğlu Hozan Değirmenci (26) ise babasının cezaevinde tedavi edilmediğini belirtti.Babasının tek başına ihtiyaçlarını karşılayamadığını söyleyen Değirmenci, “Babam zor koşullarda yaşam sürdürüyor. Hasta bir insanın cezaevinde yaşaması imkansızdır. Babam ve cezaevinde bulunan birçok hasta tutuklu var ve hepsinin de tahliye edilmesini istiyoruz. Bir hastanın en iyi yeri evidir. Babamın tahliye edilmesini istiyoruz. Hastalığından dolayı ölüm riski var. Adalet Bakanı’na ve yetkililere babamın tahliyesi için çağrı yapıyorum” dedi.