DEDAŞ’tan çiftçiye kesinti tehdidi

img
MARDİN - Bölgede elektrik kesintileri nedeniyle tepkilerin arttığı DEDAŞ Yönetim Kurulu, Mardin’de borçlu olan çiftçileri elektrik kesintisiyle tehdit etti. 
 
Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) ve Dicle Elektrik Perakende Satış AŞ (DEPSAŞ) Yönetim Kurulu üyeleri, bölgedeki elektrik kesintileri, hane ve köyler ile çiftçilere yönelik uygulamalarına dair tepkilerin artması üzerine online basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Dicle Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Atalay, DEDAŞ Genel Müdürü Yaşar Arvas ve DEPSAŞ Enerji Genel Müdürü Murat Karagüzel ile çok sayıda gazeteci katıldı. DEDAŞ’ın projelerine dair sunumla başlayan toplantıda, “kayıp-kaçak” oranlarına dair bilgiler verildi. Ayrıca bölgedeki “kayıp-kaçak” oranının yüzde 76’dan yüzde 46’ya düşürüldüğü kaydedildi. 
 
Dicle Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Atalay, özelleştirme öncesi bölgede yılda ortalama 140 milyon TL yatırım yapıldığını, özelleştirme sonrası bu miktarın 560 milyon TL’ye çıktığını savundu. Atalay, bölgedeki altyapıyı yenilediklerini belirterek, bölgede elektrik faturası ödeme alışkanlığının zayıf olduğunu öne sürdü. Ciddi miktarda borç stoku olduğunu belirten Atalay, “Bu bölgelerdeki tarımsal sulama abonelerinin uzun yıllardır ödenmeyen ve bu nedenle birikmiş borcu Ekim 2021 itibariyle toplam 5,5 milyar TL’ye ulaşmış durumda. Bu borç büyümeye devam ediyor” dedi.
 
KAÇAK KULLANIM ORANI YÜZDE 10
 
Atalay’ın bilgilendirmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Atalay, Mardin’de önceki yıl bazı abonelerin borçlu olduğu gerekçesiyle 240 köyün elektriklerinin kesilmesini inkar ederek, “Böyle bir uygulamamız yok” iddiasında bulundu. Bölgedeki “kaçak-kayıp” oranının yüksek gösterilmesi yönündeki soruya Atalay, bölgede “kayıp-kaçak” oranının bir kısmının kayıp, bir kısmının ise kaçak olduğunu belirterek, oranının hanelere göre değerlendirilmesi durumunda yüzde 10 olduğunu, ancak kullanım miktarının yüksek olması nedeniyle bu oranın yüksek göründüğünü söyledi. Atalay, “Aslında vatandaşın yüzde 46’sı kaçak kullanmıyor. Vatandaşın yüzde 10’u kaçak kullanıyor. Ama kullanan kişi 5 kişinin elektriğini kullanıyor” diye konuştu.
 
ÇİFTÇİYE TEHDİT 
 
DEDAŞ’ın dolandırıcılık yaptığı yönündeki mahkeme dosyalarına dair bir soru üzerine iddiaları reddeden Atalay, açılan dosyaları “münferit” olarak değerlendirmekle yetindi. Mardin’de 6 bin 500 çiftçinin olduğunu ve faturalarını ödeyenlerin sayısının 600 ile 700 civarında olduğunu söyleyen Atalay, elektrik hizmeti vermelerinin de bir bedeli olduğunu belirtti. Atalay, “Buradan tekrar duyuruyoruz. Borcunu ödemeyen çiftçiye önümüzdeki yıl elektrik vermeyeceğiz. Veremeyiz. Bizim de takatimiz yok artık. O yüzden borcunu ödemeyecekse, bugünden ekin ekmesin. Boşa heba olmasın” ifadelerini kullandı. Atalay, kesintilerin hukuksuz olduğu yönündeki mahkeme kararları hakkında “münferit” iddiasını sürdürdü.
 
‘AZINLIĞIN SORULARI’
 
DEDAŞ Genel Müdürü Yaşar Arvas ise, yurttaşların yaşadığı sorunlara dair, “Azınlığın sorusu hep gündeme geliyor. Çoğunluk hep geri planda kalıyor” ifadeleri dikkat çekti. Arvas, “Neden ödemiyorlar” sorusunun sorulması gerektiğini belirterek, çiftçilerin modern tarım yöntemlerini kullanması gerektiğini söyledi. Arvas, mevcut üretim yöntemiyle çiftçilerin yarın gübreyi de ilacı da ödeyemeyecek duruma geleceklerini öngördüklerini söyledi. Çiftçilerin sorunlarının farkında olduklarını ve bunun üzüntüsünü yaşadıklarını iddia eden Arvas, çiftçilerle yaptıkları görüşmelerde modern üretim yöntemlerine dair bilgilendirme yaptıklarını, borçları ödeme konusunda da uygun koşullar sunduklarını ileri sürdü.