6 gazetecinin yurt dışı yasağı kaldırılmadı

img

İSTANBUL - Özgürlükçü Demokrasi çalışanı 6 gazeteci hakkında görülen dava duruşmasında yurt dışı yasağının kaldırılması talebi kabul edilmedi.  

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgürlükçü Demokrasi gazetesinde çalışan 6 gazeteci hakkında yeniden başlayan davanın duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. “Örgüte üye olmak”, “Örgüt propagandası yapmak”, “Halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek” ve “Örgüte yardım etmek” iddialarıyla yargılanan gazeteciler Reyhan Hacıoğlu, Mehmet Ali Çelebi, Hicran Urun, İshak Yasul ve İhsan Yaşar duruşmaya katıldı. Avukatlar Özcan Kılıç ve Sercan Korkmaz da salonda hazır bulundu. Gazeteci Pınar Tarlak ise duruşmaya katılmadı.
 
Mahkeme, istinaftan geri dönen dosyaya ilişkin avukatlara söz verdi. Avukat Özcan Kılıç ve Sercan Korkmaz, usulen bozulan dosyadaki eksikliklerin giderilmesini istedi. Avukatlar, müvekkillerinin duruşmalardan vareste tutulmasını ve yurt dışı yasağının kaldırılmasını istedi.
 
DURUŞMA ERTELENDİ
 
Mahkeme, avukatların dosyadaki usul eksikliklerinin giderilmesini ve vareste talebini kabul ederken, yurt dışı yasağı uygulamasının devamına karar verdi. İddia makamı, eksik hususların giderilmesini istedi. Mahkeme, eksik hususların giderilmesine karar vererek, bir sonraki duruşmayı 17 Şubat 2022 tarihine erteledi.