Katırcıoğlu’ndan AKP’li Güneş’e: Efrin’e kaymakam atamak ne demek?

img
ANKARA – Türkiye’nin Efrîn’i işgalinin konuşulduğu Plan ve Bütçe Komisyonu’nda söz alan HDP üyesi Erol Katırcıoğlu, AKP’li üye İsmail Güneş’e “Efrin’e kaymakam atamak ne demek?” sorusunu yöneltikten sonra konuşması engellendi. 
 
Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen Dışişleri Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde Efrîn’in işgali ardından çıkan tartışmalara dair HDP’nin Komisyon üyesi Erol Katırcıoğlu söz aldı.
 
Katırcıoğlu, “Bu devlet hepimizin devleti sadece sizin devletiniz değil. Hepimize ait olan devletin yaptığı yanlışları da söylemek zorundayız. Şunu iddia edemezsiniz; nesnelliği yok sayarak, siyaseti kurgulayamayız. Farklı partilerin, ideolojilerin hassasiyetleri var. Bunun farkındayız. Sizin için ‘yerli ve milli’ ifadeleri çok önemli olabilir. Ama aynı şey bizim için ‘barış ve demokrasi’ konusunda önem arz ediyor. Bunlar esas itibariyle Türkiye’yi yaratan farklılıklardır. Bunları yok etmeye çalışmak doğru bir şey değil” dedi.
 
“İşgal” kelimesinin kendilerine ait bir kelime olmadığını söyleyen Katırcıoğlu, “İşgal lafını çeşitli şekillerde Birleşmiş Milletler de kullandı. Türkiye’nin işgal ettiğini söyledi. Çin yetkilisi, İran söyledi. Bu teknik bir terim olarak…” dedi. Katırcıoğlu’nun sözleri AKP ve MHP milletvekilleri tarafından kesildi.
 
‘DEVLETİN HATA YAPTIĞINI DÜŞÜNÜYORUZ’
 
AKP’li İsmail Güneş tarafından Katırcıoğlu’nun sözleri engellemeye çalışıldı. Duruma tepki gösteren Katırcıoğlu, “Müsaade eder misiniz” dedi. Katırcıoğlu, “Bir meşru hükümet ya da devlet tersten söylersek; bir devletin meşrutiyeti genel kabul edilirken, devletin yetkilileri bazı başka milletlerden askeri gücü kendi ülkesine davet ederse işgal sayılmaz. Mesela Rusya’nın Suriye’de bulunması böyle bir varlıktır. ABD öyle değildir. Orada işgalcidir. Biz devletimizin hata yaptığını düşünüyoruz” diye konuştu. 
 
‘EFRİN’E KAYMAKAM ATAMAK NE DEMEK?’
 
 “Efrîn’e Kaymakam atamak ne demektir” diye belirterek, “Orada postaneden eğitim kurumlarına kadar yatırımlar yapıyoruz. Bildiğim kadarıyla Hatay Valisi orada koordinatör olarak alınan kararları yönetiyor. Plan ve Bütçe Komisyonu özel bir komisyon. Burada sorumlu olan arkadaşlar anlatsınlar. Biz orada bu harcamaları yaparken…” diyen Katırcıoğlu’nun sözleri de bir kez daha kesildi. 
 
AKP’Lİ GÜNEŞ’TEN BİR KEZ DAHA ENGELLEME
 
AKP’li Güneş bir kez daha engelleme girişiminde bulundu. Katırcıoğlu, “Burada konuşacaksak gerçekleri, doğruları konuşalım. Sakin olalım, kavga edilebilecek bir konu değil. Dış politika tüm toplumun çıkarları doğrultusunda oluşmasını isteyen milletvekilleriyiz. Bizi bu devletin hassasiyetlerini, yaptıklarına eleştiri getirmeyecek gibi tavır üretiyorsunuz. Kusura bakmayın ama bunu yapmayın. Hepimiz aynı şeyi düşünmek zorunda değiliz. Bu gerginlik anlamlı değil. Sayın Bakanım bizim sorularımıza cevapları olacaktır” ifadelerini kullandı.
 
Bütçe görüşmeleri devam ediyor.