HDP ön savunmasını bugün AYM’ye sunuyor

img
ANKARA - HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu, partilerine yönelik açılan kapatma davasına ilişkin ön savunmayı bugün AYM’ye sunacak.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu, partilerine yönelik açılan kapatma davasına dair hazırladıkları ön savunmayı bugün Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) sunacak.
 
HDP Basın Bürosu tarafından paylaşılan bilgilendirme notunda hazırlanan ön savunmanın bugün saat 16.00’da AYM’ye sunulacağı duyuruldu. HDP tarafından yapılan bilgilendirme notu şöyle: “Siyasi talimatlar sonucu partimiz hakkında açılan kapatma davasına ilişkin Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonumuz tarafından hazırlanan yazılı savunmamız bugün (5 Kasım Cuma) saat 16.00’da Anayasa Mahkemesine sunulacaktır.”
 
HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, HDP Parti Meclisi (PM) üyesi ve avukat Doğan Erbaş ile HDP’nin hukukçu milletvekillerinden olan Mehmet Rüştü Tiryaki’nin de aralarında olduğu partililer ön savunmayı AYM’ye teslim edecek.
 
AYM’ye verilecek ön savunma ardından kısa bir açıklama yapılması beklenirken, savunmanın detaylarına dair yarın HDP Genel Merkezi’nde yapılacak basın toplantısıyla bilgilendirme yapılacak.
 
HDP’NİN DEMOKRASİDEKİ YERİNE DİKKAT ÇEKİLDİ
 
Partilerine açılan kapatma davasının hukuktan ziyade siyasi olduğunu her fırsatta dile getiren HDP, ön savunma dilekçesinde de öncelikle partilerine yönelik iktidar vesayeti altındaki yargı eliyle yürütülen kumpas operasyonlarına ve HDP’nin Türkiye demokrasisindeki yeri ve önemine dikkat çekecek.
 
YARGITAY’A GÖNDERİLECEK
 
HDP’nin AYM’ye ön savunmayı vermesinin ardından dosya Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’e gönderilecek. Başsavcının bir ay içinde esas hakkındaki görüşünü sunması gerekiyor. Savcılık tarafından sunulacak mütalaanın ardından HDP’ye esas savunmasını hazırlamak için bir ay süre verilecek.