Polis Yurtsuzlar Hareketi’nde yer alan öğrencilerin ailelerini tehdit etti

img
ANKARA- Barınma ve geçim sorunları nedeniyle eylemler düzenleyen ve kendilerine “Yurtsuzlar Hareketi” diyen öğrencilerin aileleri polis tarafından aranarak tehdit edildi.
 
Barınma ve geçim sorunları nedeniyle eylemler düzenleyen ve kendilerine “Yurtsuzlar Hareketi” diyen öğrencilerin aileleri polis tarafından aranarak tehdit edildi. Öğrenciler, konuya ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi.
 
“Boşuna aramayın her kampüste her sokaktayız” pankartının asıldığı toplantıda konuşan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencisi İrem Naz Çelik, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) kuruluş yıl dönümüne değindi.  
 
‘YÖK SARAY KUKLALIĞI YAPIYOR’ 
 
Çelik, “YÖK, bugün baktığımızda işlevini yitirmiş bir şekilde saray kuklalığı yapan bir kurumdan başka bir şey değildir. Emirlerini saraydan almakta ve sadece saraya karşı sorumlu tutulmaktadır. Üniversitelerin özerk ve demokratik yapısı tarih boyunca saldırıya maruz kalmıştır. 40 yıl önce Kenan Evren yönetiminin YÖK aracılığıyla yapmaya çalıştığı saldırılar, bugün ise saray eliyle bizzat yapılmaktadır. Üniversitelerimize seçilmiş rektörler değil Cumhurbaşkanı tarafından kayyum rektörler atanmakta, üniversitelerde halk yararına bilim üretilmesi gerekirken üretilen bilim devlet eliyle sermayeye peşkeş çekilmektedir” dedi.
 
KORKU POLİTİKALARI 
 
Çelik, artan fiyatlar nedeniyle ev kirası ödeyemeyen, özel yurtlara parası yetmeyen, kalacak yurt bulamayan, barınma imkânı olmadığı için üniversitesine gelemeyen, aile evinden çıkamadığı için baskıya ve şiddete maruz kalan birçok öğrenci olduğunu belirtti.  
İktidarın öğrenciler üzerinde kurmaya çalıştığı korku politikalarının boşuna olduğunu vurgulayan Çelik, “Bizler hayatın her alanında üzerimizde kurmaya çalıştığınız baskılara rağmen karşınızda dimdik duruyoruz. Kayyum rektörlere karşı kampüslerde, rant ve talan politikalarıyla yok etmeye çalıştığınız ormanlarda, kadın ve LGBTİ+ düşmanlığına karşı sokaklarda, evsiz ve yurtsuz bırakılmaya karşı parklarda, tüm kampüslerdeyiz” şeklinde konuştu. 
 
AİLELER POLİSLERCE ARANDI 
 
Geçtiğimiz günlerde “Yurtsuzlar Hareketi”nde çalışma yürüten öğrenci ailelerinin, kendilerini polis olarak tanıtan kişilerce arandığı bilgisini veren Çelik, “Ailelerimiz bizim üzerimizden korkutulmaya çalışılarak üniversitelilerin barınma hakkı mücadelesi engellenmek istendi. Yapılan aramalar hukuksuzdur. En meşru ve haklı taleplerimizi dile getiriyor, yurtsuz binlerce sıra arkadaşımızın hakkını savunuyoruz. Nitelikli yurt istemek ve kendi yaşam alanlarımızı savunmak suç değildir. Söz konusu üniversiteliler olunca elinden geleni ardına koymayanlar aynı hassasiyeti kadın ve LGBTİ+ düşmanlarına, faşist çetelere, uyuşturucu satıcılarına göstermemektedir. Boşuna aramayın. Şimdiye kadar yurtsuzların sesini parklarda, sokaklarda, kent meydanlarında, kampüslerde dile getirdik. Bundan sonrasında da Yurtsuzlar olarak mücadele etmeye, üniversitelerimizi ve barınma hakkımızı savunmaya devam edeceğiz. Üniversitelilerin, yurtsuzların sesini kısamayacaksınız” diye belirtti.
 
‘YÖK KAPATILSIN’
 
Nitelikli, tam kapasiteli ve güvenli yurtlar yapılması gerektiğine dikkati çeken Çelik, öğrencilerin taleplerini sıraladı. Çelik, “Özel yurtlar kamulaştırılsın. KYK borçları silinsin. Yurt ücretleri düşürülsün. Cemaat ve tarikat yurtları kapatılsın. Cinsel tacizi önleme birimleri işlevsel hale getirilsin. Kayyım rektörler ve sermayedarlar değil üniversite bileşenleri üniversitede söz sahibi olsun. YÖK Kapatılsın” diye belirtti.