20 MAYIS 2022 GÜNDEMİ

img
* Türkiye’nin temel amacının Kürt varlığını ortadan kaldırmak olduğunu belirten DBP eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, KDP’ye “işgal politikalarına karşı dur” çağrısı yaptı.
 
* KDP’nin saldırılarına tepki gösteren Barış Annesi Nuran Seçkin, “O dönem Peşmergeler (KDP) Batman’a kadar geldi. Biz son lokmamızı onlarla paylaştık. Onlar ise şimdi çocuklarımızı öldürenler ile işbirliği içerisinde” dedi. 
 
* Öcalan’ın uluslararası komployla Türkiye’ye getirildiği 15 Şubat’ta hem silah bırakan hem KDP üyeliğinden istifa eden eski korucu, “O gün tek bir Kürt’e bile ihanet etmeyeceğime yemin ettim” dedi.
 
* Dêrin Peşmergesi 75 yaşındaki Dayê Gelawêj, KDP tarihinin ihanetle dolu olduğunu belirterek, buna karşı Kürtlerin mücadele etmesi çağrısı yaptı. 
 
* Beytüşşebap’ta 30 yıl bekçilik yapan Hacı Durmuş, bekçiliğin özel savaşın bir parçası olduğunu belirterek, gençlere uyarıda bulundu.
 
* AKP-KDP işbirliğine tepki gösteren MEBYA-DER yöneticileri, “Bu savaşa karşı artık söylenecek söz kalmadı. Savaşa karşı ayaklanma ve direniş zamanı” dedi.
 
* Henüz 12 yaşındayken, gözaltında kaybedilen Davut Altunkaynak’ın kemiklerini kendi elleriyle bulan babası Aziz Altunkaynak, 28 yıldır yaşadıklarını anlatarak, “Faili meçhul değil, faili belli. Davut Kürt’tür diye kimse ağlamıyor” dedi.
 
* Aysel Tuğluk’un tüm kimlikleriyle birlikte kadın gücünü siyasette de gösteren Kürt kimliğinden dolayı tahliye edilmediğini belirten Doç. Dr. Yasemin Özgün, “Aysel’i özgürleştirene kadar mücadelemiz devam edecek” dedi.
 
* Dedeoğulları ailesini katleden tetikçi Mehmet Altun’un, Deniz Poyraz’ı katleden katil gibi teşvik edildiğini vurgulayan CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Ses kayıtları, katilin yalnız olmadığını bir kez daha doğrulamıştır” dedi.
 
* Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan, tutukluların sağlığa erişim hakkının ihlal edildiğini ve ATK'nin verdiği kararların evrensel hekimlik değerleriyle bağdaşmadığını söyledi. 
 
*Adalet Nöbeti’ni sürdüren Emine Şenyaşar, yargı kıskacında. Şenyaşar hakkında 9 Mart 2021’den bu yana sarf ettiği sözlerden kaynaklı “Hakaret” iddiasıyla 15 soruşturma açıldı, 4’ü davaya dönüştü. 
 
* Cizre Belediyesi’ni satılığa çıkaran kayyıma tepki gösteren Cizreliler, “Taşınmazın satılması, kayyımın talan kültürünü gösteriyor” dedi.
 
* Kürtçe kültür ve sanat etkinliklerine getirilen yasaklarla iktidarın kendi Kürdünü yaratmaya çalıştığını belirten sanatçı Kadir Çat, “Yasaklanan sadece bir konser ya da bir etkinlik değil, yasaklanan Kürt dili, kültürü, sanatıdır” dedi.
 
* Çocukluğundan bu yana dengbêjlik geleneğini sürdüren Rıdvan Süren, geçmişten kalan dengbêj mirasını zor şartlarda memleketinden uzak İzmir’de sürdürüyor.
 
* Çerkes halkının, 21 Mayıs 1864’te çıktıkları sürgün yolunda on binlerce kişiyi kaybettiğini belirten Yurtsever Devrimci Çerkes Hareketi üyesi Turgut Aydın, soykırımın yerleştikleri yerlerde uygulanan asimilasyonla devam ettiğini söyledi.
  
* İktidarın tarımsal faaliyetlerde tercihini sanayicilerden yana yaptığını belirten ZMO Başkanı Baki Remzi Suiçmez, “Yemin yüzde 130 oranında arttığı ortamda bizi et ve süt ürünlerinde daha pahalı bir sezon bekliyor” dedi.
 
* Şenyaşar ailesi Adalet Nöbeti 438'inci gününde devam ediyor.
 
* Diyarbakır Şiddetle Mücadele Ağı, Silopi, Elazığ ve Van'da katledilen kadınlara ilişkin Dağkapı Meydanı'nda açıklama yapacak. (12.30)
 
* Ankara Özgür Öğrenci İnisiyatifi, Kürtçeye yönelik yasaklamalar karşı TÜM BEL-SEN binasında etkinlik düzenleyecek. (15.00)
 
* İzmir'deki STÖ ile siyasi partiler, cezaevlerindeki hak ihlallerine ilişkin Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde oturma eylemi yapacak. (18.00)