Öcalan için AİHM ve CPT’ye çağrı

img
HABER MERKEZİ - Öcalan’a Özgürlük İçin Nûn İnisiyatifi, AİHM'den Öcalan'ın serbest bırakılmasını, CPT'den ise İmralı Cezaevi’ni ziyaret etmesini istedi.
 
Öcalan’a Özgürlük İçin Nûn İnisiyatifi, İmralı Yüksek Güvenlik Cezaevi'nde ağır tecrit altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’a verilen yeni 3 aylık görüş yasağını kınayarak, AİHM ve CPT’ye sorumluluklarını yerine getirme çağrısı yaptı.
 
İnisiyatif, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye yargı sisteminin ihlalleri çözüme kavuşturulmadığını, bu ihlallerin başında 31 Mayıs’ta Abdullah Öcalan ve İmralı’da tutulan 3 tutukluya verilen ceza olduğunu, 15 Şubat 1999’da bu yana bu tür uygulamaların devam ettiğini belirtti.
 
Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “Uzun yıllardır avukatlar müvekkilleriyle görüştürülmüyor, bazen hava muhalefeti bazen de cezaevi yönetiminin keyfi uygulamaları buna gerekçe olarak gösteriliyor. Tutsakların aileleriyle görüşme hakları olmasına rağmen, Sayın Öcalan ailesiyle çok az görüşme yapmıştır. Ezilen halkların davasını temsil eden ve bölgedeki halkların tümüne çözüm sunan Sayın Öcalan’a verilen disiplin cezalarını, tutsak haklarını çiğnemek olarak adlandırıyoruz.”
 
CPT VE AİHM’E ÇAĞRI
 
Uluslararası hukuk örgütleri ve ilişkili taraflara çağrı yapan İnisiyatif, Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararına göre hareket etmesini ve 20 yıl hüküm giyen tutsakların serbest bırakılması hükmü gereği Öcalan’ın serbest bırakılmasını istedi.
 
CPT’ye de çağrı yapan İnisiyatif, Öcalan’ı ziyaret ederek sağlık durumunu kamuoyuyla paylaşmasını istedi.