Gazeteci Gök: Yaptığım işten dolayı başım dik

img

DİYARBAKIR- Kemal Kurkut’un polislerce katledilme anını fotoğraflayan gazeteci Abdurrahman Gök, kendisine verilen 1 yıl 6 ay 22 günlük cezaya ilişkin “Savcı yaptığım işi, çektiğim fotoğrafları suç saydı. Yaptığım işten dolayı başım dik. Geri adım atmayacağız” dedi.

Diyarbakır'da 2017 yılındaki Newroz kutlamaları sırasında polis tarafından katledilen üniversite öğrencisi Kemal Kurkut'un öldürülme anını fotoğraflayan gazeteci Abdurrahman Gök hakkında "örgüt üyesi olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla açılan davanın karar duruşması görüldü.Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, gazeteci Gök’e “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verildi.

YENİ DOSYA AÇTILAR

Kendisine verilen cezaya ilişkin konuşan Gök, 2018 yılında gözaltına alındığını ve 4 gün boyunca gözaltında tutulduğunu hatırlatarak, “Olay üzerinden 2 yıl geçtikten sonra 2021 yılının Şubat ayında hakkımdaki soruşturma iddianameye dönüştü ve mahkeme iddianameyi kabul etti. İddianamede savcı ‘örgüt üyeliği’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasından 22 buçuk yıl ile cezalandırılmamı istedi. Hem mahkemeye verdiğim savunma hem de mahkemenin elinde buna dair bir kanıt olmadığı için beni örgüt üyeliğinden cezalandıramadılar.  Bunun üzerinden davanın içinde yeni bir dava dosyası daha açtılar” dedi.

‘BAZI FOTOĞRAFLAR UNUTULDUĞU İÇİN SORUŞTURMA AÇILDI’

Hakkında açılan yeni dosyada bazı fotoğrafların “unutulduğu” için soruşturma açıldığını belirten Gök,  “Fotoğraflarla ilgili propaganda davası açıldı. Son kararda da gördük ki son verilen ceza; bu en son dava dosyasına eklenen fotoğraflardan kaynaklı. Mahkeme örgüt üyeliğinden beraat verdi fakat propagandadan bir yıl 6 ay 22 gün ceza vererek, iptalinin olmadığını söyledi” diye konuştu. 

‘GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ’

Karara tepki gösteren Gök, son olarak şöyle konuştu: “Buna benzer suçlamalarda, mahkemeler genellikle duruşmaları erteliyor. Fakat biz ertelenmesinden yana değildik. Eğer böyle bir talebimiz olsaydı; bu suçlamaları kabul ettiğimiz anlamına gelirdi. Zaten hâkim de ertelemedi. Bizim de isteğimiz bu yöndeydi. Ben gazeteciyim. Yaptığım işten dolayı başım dik. Mahkeme devam ediyor fakat bu verdikleri ceza, beni yolumdan etmeyecek. Bizim yaptığımız özgür basın işidir. Geri adım atmayacağız. Yaşasın özgür basın.”