33 siyasi parti ve güçten saldırılara karşı BM’ye mektup

img

HABER MERKEZİ- Kuzey ve Doğu Suriye’deki 33 siyasi parti ve güç, Türkiye’nin bölgeye dönük saldırılarını kınamak ve hava sahasının kapatılması için BM’ye mektup yazdı.

Kuzey ve Doğu Suriye’deki 33 siyasi parti ve güç, Türkiye’nin bölgeye dönük saldırılarını kınamak ve hava sahasının kapatılması için Birleşmiş Milletler’e (BM) mektup yolladı. Qamişlo’nin Siyasi Mahallesi’ndeki BM merkezine teslim edilen mektupta, Türk devletinin saldırı ve tehditleri kınandı.

Demokratik Değişim Hareketi üyesi Xelef Dawûd, onlarca siyasi güç ve parti temsilcisinin katıldığı açıklamada mektubun içeriğini okudu.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’e hitap edilen mektupta şunlar yazıldı:

"Kuzey ve Doğu Suriye'deki parti ve siyasi güçlerin temsilcileri olarak, Türk devletinin, Özerk Yönetim etrafında farklı halkların ve dinlerin bir arada örgütlendiği bölgelerimize yönelik yeni bir saldırı tehdidinden endişe duyuyoruz. Bu tehditleri kınıyor ve Suriye’nin toprak bütünlüğü ve egemenliğinin ihlali olarak görüyoruz. Ayrıca Ekim 2019'da uluslararası sponsorlukla yapılan ateşkesle anlaşmaların ihlali olarak sayıyoruz. Türk devletinin olası bir düşmanlığının, halklar arasındaki istikrar, barış ve ortak yaşam üzerindeki etkilerinin yanı sıra halkların soykırımı ve kültürünün yok edilmesine karşı uyarıyoruz.

Bölgeye dönük askeri saldırı, uluslararası toplumun Suriye’ye dönük tutumunu daha da zorlaştıracak. Aynı zamanda Suriye’deki durumun çözülmesi rolünü de zayıflatacak. Türk devletinin yapacağı herhangi bir askeri operasyon, başta DAİŞ olmak üzere diğer terör örgütlerine fayda sağlayacak. Bu aynı zamanda uluslararası barış ve güveni de etkileyecek.

Kuzey ve Doğu Suriye'deki siyasi partiler olarak BM’yi Türkiye'nin tehditlerine karşı güçlü bir duruş sergilemeye, hava sahasının uçuşa yasak haline getirilmesini ve yurttaşları hava saldırılarından korumaya çağırıyoruz. Ayrıca, Türkiye’nin yerel halka yönelik devam eden ihlallerden hesap sorulması çağrısında bulunuyoruz. Ankara hükümetinin halkın güvenliğini göz ardı ettiği ve uluslararası yasaları görmezden geldiği açıktır. Düşmanca algısına karşı tavırlarının zayıflaması ona güç veriyor.

Türkiye ile aramızdaki tüm sorunların diyalog ve barışçıl yöntemlerle ve savaşlardan uzak bir şekilde çözülmesi için sponsor ve garanti rolü oynamaya çağırıyoruz. Halkımızın acılarına son vermek ve onları tehlikeden uzak tutmak istiyoruz.”

Mektubun okunmasının ardından Dawûd, saldırıları boşa çıkarmak için mücadelenin büyütülmesi çağrısı yaptı.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Sözcüsü Luqman Ehmê, Rojava-Özgür Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Hûda Şêxmûs ve Xelef Dawûd, 33 siyasi güç ve partinin mektubunu BM’nin Qamişlo’daki merkezine teslim etti.

28 Haziran’da açıklama yapan 33 siyasi güç ve parti, uluslararası topluma Türkiye’den hesap sorması ve Kuzey ve Doğu Suriye’deki hava sahasını Türkiye’ye kapatma çağrısında bulundu.