HDP: Bu cinayetlerin sorumlusu şiddet iklimi yaratan iktidardır

img

HABER MERKEZİ- HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, yaptıkları açıklama ile Doktor Ekrem Karakaya ve avukat Servet Bakırtaş'ın katledilmesini kınayarak, “Bu cinayetlerin sorumlusu şiddet iklimi yaratan iktidardır” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Konya Şehir Hastanesi’nde Doktor Ekrem Karakaya’nın katledilmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Karakaya’nın yanı sıra aynı gün İstanbul Bakırköy’de Avukat Servet Bakırtaş ve müvekkili Öznur Tufan’ın da katledildiğinin belirtildiği açıklamada, “Hayatını kaybeden Doktor Karakaya ile Avukat Servet Bakırtaş’a rahmet, ailelerine, sağlık ve hukuk camiasına başsağlığı diliyoruz. Bu iki cinayeti ve özellikle sağlık emekçilerine yönelen sistematik saldırıları şiddetle kınıyoruz” denildi.

 ‘İKTİDAR BU SALDIRILARDAN DOĞRUDAN SORUMLU’

“Bu saldırılar öylesine münferit ve adli vakalar olarak nitelendirilemez” denilen açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “Her iki saldırı ve cinayet de iktidarın yarattığı toplumsal cinnet halinin ve şiddet ikliminin sonucudur. Pandemi süreci boyunca büyük fedakarlıklar yapan ve daha iyi çalışma koşulları ile insanca yaşam isteyen doktorlara “giderlerse gitsinler” diye kapıyı gösteren, barolara müdahale ederek avukatları mesleklerini yapamaz hale getiren iktidar bu saldırıların doğrudan sorumlusudur. Saldırganlar iktidarın bu ötekileştirici, şiddet içeren tutumundan cesaret almaktadır. Her iki olay da Türkiye’nin sürüklendiği uçurumun ve felaketler silsilesinin göstergesidir. Yaşanan bu felaketleri daha fazla izlemeye ve buna seyirci kalmaya hiç kimsenin hakkı da lüksü de yoktur. Ayrımcı, ötekileştirici, doğrudan şiddet üreten bugünkü siyasal iklim değişmedikçe maalesef bu tür acı olayların önüne geçmek de mümkün olmayacaktır. Bu vesileyle acilen bütün toplumsal kesimleri hızla ve etkili tutum almaya, güçlerini birleştirerek mevcut gidişata müdahale etmeye çağırıyoruz. HDP olarak sağlık meslek emekçilerinin ve avukatların yanında olmaya ve iktidarın yarattığı bu şiddet ikliminin sona erdirmek için mücadelemize devam edeceğiz.”