Pek çok ilde mezarlıklar ziyaret edildi

img
HABER MERKEZİ - MEBYA-DER öncülüğünde çok sayıda ilde mezarlık ziyaretleri gerçekleştirildi.
 
Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEBYA-DER), Kurban Bayramı dolayısıyla Diyarbakır Lice ilçesinde bulunan Sîsê ve Çemê Elîkan ile Dicle ilçesinde bulunan Pîrîjman mezarlığına ziyaret gerçekleştirmek istedi. Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAYDER), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve çok sayıda aile, ilk olarak farklı tarihlerde çıkan çatışmalarda hayatını kaybedenlerin cenazesinin bulunduğu Sîsê mezarlığını ziyaret etmek istedi. Askerler, ablukaya aldıkları mezarlığa geçişlere engel oldu. Aileler bunun üzerine Sîse köyü girişinde açıklama yaptı.
 
ENGELE TEPKİ
 
MEDYA-DER Eşbaşkanı Meyrem Soylu, “Bu kutsal günde her bir aile çocuklarının mezarını ziyaret ederek dertleşmek istiyor. Ancak buna müsaade edilmiyor. Bu yapılanlar vahşettir ve hiçbir ülkede böyle bir şey yoktur” dedi. 
 
HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan ise, “İnanıyoruz ki barışın önündeki bu paslanmış zincir halkalarını kıracağız. Her zaman kurumlarımızla birlikte ailelerimizin yanında olacağız” dedi.
 
YAŞAMINI YİTİRENLER ANILDI
 
 
Bir grup partili ve aile ise, Çemê Elîkan mezarlığını ziyaret etmek istedi. Burada da mezarlığı girişler askerler tarafından engellendi. Engele, valiliğin yasak kararı gerekçe gösterildi. Aileler, bunun üzerine mezarlığın önünde bir dakikalık saygı duruşunda bulunup, “Şehit namirin” sloganı attı. 
 
‘TAHAMÜL EDEMİYORLAR’
 
Dicle ilçesinde bulunan Pîrîjman mezarlığına yapılmak istenen bayram ziyareti de askerler tarafından engellendi. Engelle tepki gösteren MEBYA-DER Eşbakanı Şehmus Karadağ, “1993’te kimyasal silahlarla katledilen 33 gerillanın toplu bir şekilde Dicle’de kimsesiz mezarlığında defnedildi. 2022 yılına geldik ama hala Kürtlere saldırılar sürüyor. Bizler bugün değerlerimize sahip çıkmak için ziyarete geldik, ancak tahammül edemiyorlar. Bununla bizleri değerlerimizden koparmaya çalışarak ve bize unutturmaya çalışıyorlar ”diye konuştu. 
 
‘DEVLET DÜŞMAN YÜZÜNÜ GÖSTERDİ’
 
HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ ise, engele, “Devlet bir kez daha düşmanlık yüzünü gösterdi. Bunu kınıyoruz. Kürtlere saldıranların sonu Saddam gibi olacak. Kürtleri yok etmek isteyenler kendileri yok olacak” şeklinde tepki gösterdi.  

ADANA

Akdeniz Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AYKAYDER) öncülüğünde Kurban Bayramı nedeniyle Seyhan, Ceyhan ve Yüreğir ilçelerinde bulunan Küçükoba, Asri, Buruk, Akkapı, Ceyhan Asri ve Mutlu mezarlıklarında özgürlük ile demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin mezarları ziyaret edildi.  Ziyarette Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekilleri Tülay Hatimoğulları, HDP Adana il ve ilçe yöneticileri,  Barış Anneleri Meclisi, Bi ile çok sayıda kişi katıldı. Etkinlikte mezarlıklara güllere bırakılarak, dualar okundu. Kitle ilk olarak Seyhan İlçesinde bulunan Küçükoba Mezarlığı'nı ziyaret etti. Ziyarette kitle saygı duruşunda bulunup, sık sık "Şehit namirin" sloganı attı. Özgür basın çalışanları Kadri Bağdu, Metin Alataş ve Volkan Eryiğit'in mezarları da ziyaret edildi. Ziyaretlerde yapılan konuşmalarda, yaşamını yitirenlerin mücadelelerinin yürütücüsü olunacağını belirtildi.

MERSİN

Akdeniz Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AYKAYDER) öncülüğünde Mersin’de de mezar ziyareti yapıldı. Toroslar ilçesinde bulunan Güneykent Mezarlığı’na yapılan ziyarete Mersin Barış Anneleri Meclisi, TJA, DBP, HDP, Çukurova TUAY-DER ve aileler katıldı. Paris’te katledilen 3 Kürt siyasetçi kadından Leyla Şeylamez’in mezarı başında saygı duruşu yapıldı. Kitle diğer mezarları ziyaret ederek, mezarların üzerine gül koydu.

VAN

Van ve  ilçelerinde Hakların Demokratik Partisi (HDP) İl ve ilçe örgütleri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl ve İlçe örgütleri, Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (TUHAYDER) Van Şubesi, Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Derneği (MEBYA-DER, Tevgera Jinen Azad (TJA), Demokratik Toplum Kongresi (DTK)  yöneticileri öncülüğünde, Selimbey, Karşıyaka ve Yalım Erez mezarlıkları ziyaret edildi. Ziyarette konuşan MEBYA-DER Eşbaşkanı Hanım Kaya, “Kanımızın son damlasına kadar demokrasi mücadelesinde şehit düşenler ve onların ailelerinin yanındayız” dedi.

ŞIRNAK

Şırnak’ın Cizre ilçesinde Mezopotamya Beşiğinde Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) öncülüğünde mezarlık ziyareti gerçekleşti. Mezarlık ziyaretine MEBYA-DER, Barış Anneleri Meclisi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Nuran İmir, HDP Cizre ilçe örgütünün yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

İlk olarak, özgürlük mücadelesinde hayatını kaybedenlerin mezarlarının bulunduğu Cizre Asri Mezarlığı ziyaret edildi. Ardından Banê Senefîsê mezarlığına geçildi. Burada da özgürlük mücadelesinde hayatını kaybedenlerin mezarları ziyaret edildi. Mezarlar başında okunun dualarla program sonlandı.

MARDİN

Mardin merkez ve ilçelerinde de HDP, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), MEBYADER tarafından mezarlıklar ziyaret edildi. HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar'ın da katıldığı mezarlık ziyaretlerinde dualar okundu. Demokrasi mücadelesinde hayatını kaybeden ancak DNA eşleşmeleri sonuçlanmadığı için Kimsesizler Mezarlığına defnedilenlerin mezarları da Artuklu ilçesinde ziyaret edildi.