Peker'in iddiaları yargıya taşındı

img
ANKARA - Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddiaları üzerine HKP, Cengiz Cengiz Holding’in sahibi Mehmet Cengiz ve 3 kişi hakkında suç duyurusunda bulundu.
 
Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), organize suç örgütü liderliğinden hüküm giyen Sedat Peker’in “Deli Çavuş” kullanıcı adlı Twitter hesabından, Cengiz Holding’in sahibi Mehmet Cengiz’e yönelik yaptığı açıklamayla ilgili 4 isim hakkında suç duyurusunda bulundu. Peker,  5 Temmuz tarihli paylaşımında, “Size akrabam olan Mehmet Cengiz’i anlatacağım” diyerek, kamudan aldığı ihalelerle tanınan Cengiz Holding’in sahibi Mehmet Cengiz’le olan geçmişini anlattı. Peker, cezaevinden Mesut Yılmaz’ın kumar kasetleri karşılığı çıktığını ve Cengiz’in anlaşmaya aracılık ettiğini iddia etti. Anlaşma karşılığında maddi hasarının ödenmesi için 5 milyon dolar para aldığını belirten Peker, bahsi geçen parayı ortak akrabaları olan Zafer Salman aracılığıyla aldığını ifade etti. 
 
Peker’in açıklamalarının ardından HKP avukatları; Sedat Peker, Mehmet Cengiz, Zafer Salman ile o dönemin Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Başsavcısı Engin Baltacı hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. HKP avukatları; Peker, Cengiz, Salman ve Baltacı’nın, “suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “zimmet”, “irtikâp”, “kamu görevlisinin suçu bildirmemesi”, “kaçmaya imkân sağlama”, “suç eşyasının satın alınması veya kabul edilmesi”, “nüfuz ticareti”, “nitelikli yağma”, “şantaj” ve “suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama” suçlarından soruşturma başlatılmasını talep etti. 
 
‘İVEDİLİKLE İDDİANAME HAZIRLANMALI’
 
HKP avukatları tarafından Başsavcılığa verilen dilekçede, Sedat Peker’in “Deli Çavuş” isimli Twitter hesabından yaptığı 5 Temmuz’daki 25 Tweet zincirine yer verildi. Dilekçede Peker, Cengiz, Salman ve Baltacı hakkında soruşturma yürütülerek, haklarında ivedilikle iddianame hazırlanmasını ve kamu adına dava açılmasını talep edildi. Suç duyurusuna ilişkin HKP Genel Sekreter Yardımcısı Avukat Tacettin Çolak açıklama yaptı.
 
Peker’in itiraflarına dikkat çeken Çolak, “Savcılar hareketsiz” dedi ve şöyle devam etti: “Bildiğimiz gibi 5 Temmuz’da, Sedat Peker bu kez de Mesut Yılmaz’ın kumar seansı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Mesut Yılmaz’a yapmış olduğu şantaj sayesinde 5 milyon dolar aldığını ve üstüne de kendisinin ömür boyu çıkamaz dedikleri cezaevinden, yine o dönemin Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcısı Engin Baltacı aracılığıyla tahliye edildiğini açıkladı. Bu şantaj sayesinde kendisine transfer edilen 5 milyon doların aracılığını yapanın da Mehmet Cengiz olduğunu açıkladı. Hesap olarak da akrabaları Zafer Salman’ın hesabını kullandıklarını açıkladı.”
 
‘SAVCILAR İKTİDARIN EMİR ERİ HALİNE GELDİ’
 
Cumhuriyet savcılarının AKP’den talimat beklediğini söyleyen Çolak, “Peker yeni açıklamalarında savcılara sesleniyor, ‘Niye soruşturma açmıyorsunuz? Bakın ben şantaj yaptım, suç işledim’ diyor. Yine sessiz Savcılar. Bunun yanında Zafer Salman, ‘Sedat Peker ne dediyse doğru söylüyor, savcılar çağırsın ben gerçekleri anlatacağım’ diyor. Savcılar yine sessiz kalıyor dolayısıyla Cumhuriyet’in savcıları maalesef iktidarın emir eri haline gelmiştir. Yargımızın içine düşürüldüğü içler acısı durum maalesef budur. HKP, tarihi sorumluluğu gereği bu suçlar karşısında mücadelesini sürdürmektedir” diye konuştu.