Tutuklu gazeteciler için açıklama: Suçlu gazetecileri hapsedenlerdir

İSTANBUL - 16 gazetecinin tutukluluğunun birinci ayında yapılan açıklamada konuşan DİSK/Basın - İş Genel Başkanı Faruk Eren, “Gazetecilik suç değildir, suçlu arayanların adresi gazetecileri hapsedenlerdir" dedi.  
 

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP), Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) ve DİSK/Basın - İş, Diyarbakır’da 16 gazetecinin tutukluluğunun birinci ayına ilişkin Kadıköy Süreyya Operası önünde açıklama yaptı. Açıklamaya gazetecilerin yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve çok sayıda kişi katıldı. “Gazeteciliği savunuyoruz, özgür basın susturulamaz” pankartının açıldığı açıklamada  “Gerçeklerden taviz vermeyeceğiz", "Hakikatin izindeyiz", "Özgür basın susturulamaz", "Apê Musa'nın küçük genarelleri burada" ve "Gurbetelli'nin bükülmeyen kalemiyiz"  dövizleri ile tutuklu gazetecilerin fotoğrafları taşındı. Açıklamada, “Özgür basın susturulamaz”,  “Korkmuyoruz susmuyoruz itaat etmiyoruz” sloganları atıldı. Açıklama metnini DİSK/Basın - İş Genel Başkanı Faruk Eren okudu.

 
‘HABER ALMA HAKKI TUTSAK’

16 gazetecinin, gerçekleri haberleştirdiklerinden dolayı bir aydır tutuklu olduğunu hatırlatan Eren, “İktidara yetmemiş olacak ki, ‘sansür yasası’ yalan haberlerin mucitleri tarafından temcit pilavı gibi önümüze getiriliyor. Dünyaca tanınan iki medya kuruluşu Deutsche Welle ve Voice Of America’nın internet sitelerine erişim engellendi. Meslektaşlarımızla birlikte mesleğimiz de haber alma hakkı da tutsak” şeklinde konuştu. AKP ve MHP iktidarının sistematik baskı politikasının seçim atmosferinde daha da katmerlendiğine vurgu yapan Eren, "16 Haziran’da 16 gazeteci arkadaşımızın tutuklanması bunun işaretlerinden biriydi" dedi.

'SUÇLU GAZETECİLERİ HAPSEDENLER’

Gazetecilere sorgu esnasında “Bu haberi neden yaptın?” diye sorulduğunu da hatırlatan Eren, "Fotoğraf makinaları, bilgisayarları ya suç deliliymiş gibi el konuldu ya da polis tarafından kullanılmaz hale getirilecek şekilde tahrip edildi. Gazetecilerden hırsını alamayan iktidar gazetecilik ekipmanlarına bile tahammül gösteremedi. Gazeteciliği suç olarak gören bu zihniyet gazetecileri hapsetmekten yılmadı, biz de asıl suçluların onları hapsedenler olduğunu söylemekten yılmadık, yılmayacağız. Gazetecilik suç değildir, suçlu arayanların adresi gazetecileri hapsedenlerdir" ifadelerine yer verdi.

‘SESSİZLİK DUVARI YIKILSIN’

Adliyelerin basın mensupları için bir “öğütme makinesi” haline geldiğini belirten Eren, "Polis de sokağı gazeteciler için gittikçe daraltıyor, adeta bir mafya üyesiymiş gibi tehditler savuruyor, darp ediyor, işkence ediyor. Gazeteci hapsetmekte mahir olan iktidarın herhangi bir üyesi, ağzını ne zaman açsa gazetecilerin cezaevinde bulunmadığını söylüyor. Hapiste tek bir gazeteci kalmayıncaya dek bu diyarlara özgürlük ve demokrasi gelmeyeceğini biliyoruz ve herkesi başta Kürt basını olmak üzere gazetecilere ve gazeteciliğe yönelik baskılara karşı oluşan sessizlik duvarını yıkmak için ses çıkarmaya davet ediyoruz. Haber alma hakkınıza sahip çıkın istiyoruz" diye konuştu.

“Meslektaşlarımızın bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz” diyen Eren, gazeteciliği ve gazetecileri savunmaya devam edeceklerinin mesajını verdi.

‘GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ’

Ardından MKGP üyesi Diren Yurtsever söz aldı. Gazetecilerin bir aydır haksız ve hukuksuzca tutuklu olmalarının kabul edilebilir bir durum olmadığını vurgulayan Yurtsever, "Bizler, Türkiye’de gazetecilik yapma koşullarının ortadan kaldırıldığının farkında olduğumuz ve buna karşı mücadele etmek için buradayız. Hukuksuzluk arkadaşlarımızın mektupları için ‘sakıncalı’ denilerek ve engellenerek devam ediyor. Bizler bir kez daha asla geri adım atmayacağımızı belirtiyoruz. Hem arkadaşlarımızın hem toplumun sesi olmaya devam edeceğiz. Basının özgürlüğünün sağlanması için Türkiye’de gazetecilik yapmanın koşullarının sağlanması için toplumun haber alma hakkının korunması için mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Daha sonra DFG üyesi Nişmiye Güler meslektaşlarının cezaevinden gönderdiği mesajları okudu.

GAZETECİ ORUÇ: DAYANIŞMA GÜÇ VERİYOR

Gazeteci Aziz Oruç'un mesaj: "Biz gazeteciler, hukuksuz bir şekilde tutuklandık. Bir ay içinde iki cezaevi değiştirdik. En son, yüksek güvenlikli cezaevinde olmamıza karar verildi. Biz gazeteciyiz, bunu onlar da biliyor. Nerede olursak olalım, gazeteciliğe devam edeceğiz, bunu da biliyorlar. Dışarıdaki dayanışma bize güç veriyor. Bu dayanışmayı dışarıdan içeriye; içeriden dışarıya büyütmeli, sürekli kılmalıyız. Özgür günlerde buluşmak dileğiyle.”

ERTAŞ: GAZETECİLİK YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Gazeteci Mehmet Ali Ertaş’ın mesajı: "Biz özgür gazeteciler işimizi yaptığımız için, doğru haberler naklettiğimiz için tutuklandık. Kamuoyu, gazeteci olduğumuzu ve bu nedenle tutuklandığımızı biliyor. İktidar ise ‘sadece bir mikrofon var, onu da sadece benden olanlar, benden olanlara yöneltebilir’ diyor. Hayır, böyle olmayacak. O mikrofondan çıkan sesi duymak da o mikrofona konuşmak da bütün vatandaşların hakkı. Bizler bunun bilinciyle gazetecilik yapmaya, vatandaşların bilgiye ulaşmasını sağlamaya devam edeceğiz. Dayanışma gösteren herkese teşekkürler.”

GAZETECİ ALTAN: SUSACAĞIMIZI DÜŞÜNENLER YANILIYOR

Gazeteci Serdar Altan’ın mesajı: “Hukuki hiçbir açıklaması, gerekçesi olmayan bir operasyonla alıkonulduk. Özgürlüğümüzden, işimizden mahrum bırakıldık. Suçumuz ne? Elbette, sadece gazetecilik yapmak. Biz yazıp çizenler, çekip görüntüleyenler, anlatıp söyleyenler sadece kendi sesinin çıkmasını, sadece kendi sesinin duyulmasını isteyenleri rahatsız ettik. Bunun sonucunda da tutuklandık. Bunun bizi susturacağını düşünenler yanılıyor. Bizler gazetecilik yapmaya, sadece kendi sesini duymak isteyenleri rahatsız etmeye devam edeceğiz. Gazeteciliğe inanan, bizlerle dayanışma içinde olan başta meslektaşlarımız olmak üzere herkese teşekkür ederiz. Dayanışmayı büyütmek umuduyla.”

Mesajların ardından açıklama sloganlarla son buldu.