Suruç Katliamı anması: Kobanê yürüyüşü tamamlanacak

img

DİYARBAKIR - Suruç Katliamı anmasında konuşan SGDF üyesi Muhammed Altankaya, “Hiç bir düş yarım kalmayacak ve Kobanê yürüyüşü tamamlanacak” dedi.

Kobane’ye yardım götürmek için 20 Temmuz 2015’de Urfa’nın Suruç ilçesinde bulunan Amara Kültür Merkezi’nde bir araya gelen ve DAİŞ’in canlı bomba saldırısında yaşamını yitiren 33 kişi Diyarbakır’da anıldı. Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) ile Türkiye İşçi Partisi(TİP), 33 kişinin katledilişlerinin 7’nci yılında, “Gitmek” adlı belgesel, yaşamını yitirenlerin mücadelesini anlatan sinevizyon gösterimi ile söyleşi düzenledi. Eğitim Sen 1 No’lu Şube’de düzenlenen anmanın yapıldığı salona, "Suruç için adalet, herkes için adalet" pankartı asıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü yöneticileri, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), TİP üyelerinin katıldığı etkinlikte, Mustafa Emin Büyükcoşkun’un katliamda yaşamını yitirenler ve yakınlarının anlatıldığı “Gitmek” filminin gösterimi yapıldı. Ardından sinevizyon gösterimi yapıldı.

‘KATİL HÜKÜMETTİR’

TİP üyesi Eren Ezgin, bombayı patlatanın DAİŞ üyeleri olduğunu ancak örgütleyenin hükümet olduğunu belirterek, "Cinayeti işleyen genel olarak maktulün ölmesinden en fazla yarar sağlayan kişidir. Bu ölümlerin sonunda da parlamenter rejim sona ermiş, yarı monarşi bir cumhuriyet ile yönetildik. Katil hükümettir. Partimiz ve gençlik hesap sormayı bilecektir” diye belirtti.

‘SAVAŞIN İLK ADIMI’

ESP PM üyesi Satiye Ok, katliamın iktidarın Rojava ve Türkiye'de Kürt halkının kazanımlarına yönelik savaş konseptinin ilk adımlarından olduğunu ifade ederek " Ezen ve ezilenler arasına bu tür katliamlar sürüyor. Bu gençler, Türkiye halklarıyla Kürdistan halkları arasında barış köprüsü kurmak için yola çıktılar. Bu sadece IŞİD saldırısı değil, bu saldırıda emperyalistler ve Türk burjuvazisi var. Adalet mücadelemiz adalet saraylarından ibaret değil, sokaklarda adalet mücadelesinin çağrısını yapıyoruz. Sadece SGDF’nin davası değil, bütün gençliğin davasıdır" diye konuştu.

‘DÜŞ YARIM KALMAYACAK’

Gençlerin kardeşlik köprüsü kurmak istediğini belirten SGDF üyesi Muhammed Altankaya, “Birleşik bir mücadeleye emek verdiler. Ancak siyasi iktidarın çıkarına uymuyordu. Çünkü çelişkileri derinleştirmek istediler. Hiç bir düş yarım kalmayacak ve yarım kalan Kobanê yürüyüşü tamamlanacak ve illaki Kobanê’ye gideceğiz” diye ekledi.