HDP’den Zaxo’daki katliama protesto: Savaş çözüm değil

img
 
HABER MERKEZİ - Zaxo’da 2’si çocuk 9 kişinin hayatını kaybettiği saldırı birçok kentte protesto edilirken, HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, “Çözüm savaş politikalarında değil, müzakerededir” dedi.
 
Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi'nin Zaxo kentine bağlı Perex köyünde bulunan piknik alanına yönelik bombardımanında 2’si çocuk 9 kişinin yaşamını yitirmesi birçok kentte protesto edildi.
 
MARDİN
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin il ve ilçe örgütleri eş zamanlı açıklamalar gerçekleştirdi. HDP Mardin İl Örgütü önünde gerçekleştirilen açıklamaya HDP Mardin Milletvekili ve Parti Sözcüsü Ebru Günay katıldı. Açıklamada “Zaxo Katliamı ikinci Roboski’dir” pankartı açıldı.
 
Açıklamada konuşan Günay, piknik yapan insanların bombalandığını belirterek, “Kuşkusuz bu ilk değil. Biz bu katliamın benzerini Roboski’den biliyoruz. Bu nedenle Zaxo Katliamı aslında ikinci bir Roboski Katliamı olarak tarihteki yerini aldı. Roboski’nin failleri açıklansaydı, Roboski’nin arkasındaki karanlık güçler hesap verseydi, bugün Zaxo’da bu katliam yaşanmayacaktı. Bugün 9 sivil insan hayatını kaybetmeyecekti. Onlarca insan da şu an hastanede yaralı, yaşam mücadelesi veriyor olmayacaktı. Daha önemlisi bu topraklarda savaş politikaları egemen olmayacaktı. Bu katliamlarda ölüm, gözyaşı ve güvenlikçi politikalar hakim olmayacaktı. İşte bu nedenle her karanlık olay mutlaka aydınlatılmalı, savaş siyasetinin arkasındaki failler mutlaka hesap verilmeli ki, tekrarı yaşanmasın diyoruz” dedi.
 
Irak CPT şubesinin yaptığı açıklamada 2015’ten bu yana aralarında kadınların ve çocukların bulunduğu 100’ü aşkın sivilin hayatını kaybettiğini belirten Günay, “İktidar ise tüm bu katliamlara, sivil ölümlerine rağmen hala savaşta ısrarcı, hala tıpkı Roboski’de yaptığı gibi inkarda ısrarcı. Hala savaş siyasetinde ve hala katliam peşinde. Hala DAİŞ çeteleriyle yol tutmaya, onları korumaya ve kollamaya devam ediyor” diye konuştu. 
 
'ÇÖZÜM MÜZAKEREDİR'
 
Katliamın Suruç Katliamı’nın yıldönümünde gerçekleştiğini belirten Günay, “Katliamlar gerçekleştirilirken iktidar tam da IŞİD’in yanında tam da katliamcıları koruyan bir yerde durdu ve durmaya devam ediyor. Tekrardan savaş uçaklarını havalandırdı ve 9 sivili katletti. Bu nedenle diyoruz ki; çözüm savaş değildir. Çözüm güvenlikçi politikalar değildir, çözüm müzakeredir. Çözüm diyalogdur, çözüm bu topraklarda barışın gelmesidir. Halkların ortakça bir arada özgür bir şekilde yaşamasıdır. Bizler HDP olarak yaşanan katliamı kınıyoruz ve failler hesap verinceye kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Failler hesap verinceye kadar her yerde savaş karşıtı, tecrit karşıtı, barışın sesini yükseltmeye devam edeceğiz. Bu topraklarda özgürlük ve barış mutlaka kazanacaktır” diye belirtti. 
 
HATAY 
 
HDP İskenderun İlçe Örgütü, parti binasında yaptığı açıklama ile katliamı protesto etti. Açıklamaya HDP İskenderun İlçe Eşbaşkanı Abdurrahim Şahin, HDP PM üyeleri Mehtap Sert ve Zeki Koç ile çok sayıda partili katıldı. Açıklama yapan HDP İskenderun İlçe Eşbaşkanı Abdurrahim Şahin, saldırıyı kınayarak, sivil insanlara yapılan saldırının kimden gelirse gelsin asla kabul edilemez olup insanlık suçu olduğunu vurguladı. 
 
SİİRT 
 
HDP Siirt İl Örgütü, parti binası önünde açıklama yaptı. Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada, “Dün Roboski bugün Zaxo. Tüm sivil katliamları kınıyoruz” pankartı açıldı. Açıklama yapan HDP Siirt İl Eşbaşkanı Hatice Tay,  sivil yerleşim alanlarını bombalamanın insanlık ve savaş suçu olduğunu belirterek, “Bu katliam aynı zamanda başka bir ülkenin egemenlik alanına da saldırı anlamına gelmektedir. Bu katliam, Türkiye’nin de taraf olduğu uluslararası hukuk ve sözleşmeler yok sayılarak halkların bir arada ortak yaşam umuduna yönelik bir saldırıdır” şeklinde konuştu. 

MERSİN

HDP Mersin İl Örgütü, Türkiye’nin Zaxo katliamını protesto etti. Özgür Çocuk Parkı’nda yapılan açıklamada “Dün Roboski, bugün Zaxo. Katliamları kınıyoruz” pankartı açıldı. Mersin Barış Anneleri Meclisi, Emek Partisi (EMEP), İHD, 68’liler Derneği, TUAY-DER, TJA, HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan’ın katıldığı açıklamada konuşan HDP Mersin İl Eşbaşkanı Hoşyar Sarıyıldız, katliamı kınadı.

'TESADÜF DEĞİL'

Yine bir Kürt kentinin hedef alınmış olmasının da tesadüf olmadığını söyleyen Sarıyıldız, “Hepimiz biliyoruz ki bu anlayış eliyle gerçekleştirilen bütün saldırılar ve katliamlar Kürdistan topraklarına, Kürt halkına ve kazanımlarına, eğer sonuç alabilirlerse tüm demokrasi güçlerine yapılan imha ve inkar politikalarının bir ürünüdür. Faşizmin ve faşist anlayışın Kürt sorunundan besleniyor olması bu saldırıların açıktan destekçisi olmuş ve bu saldırıları gerçekleştiren ve azmettirenlere yargı yolunu kapatmıştır. Yine seçim arifesine girdiğimiz şu süreçte, kendi iktidar ömrünü uzatabilmek adına Kürt halkına ve beraberinde demokrasi güçlerine saldırılar başlatan, bu saldırıları terör ve güvenlik algısıyla meşrulaştırmayı amaçlayan, aynı zamanda bu şekilde ülkenin içerisinde bulunduğu derinden hissedilen ekonomik krizin üzerini örtmeye çalışan bir anlayışla karşı karşıyayız. Bizler ve halklarımız bu süreci 2015’ten biliyoruz. Yine AKP–MHP faşist anlayışı, Yine oluşturulmaya çalışılan bir kaos ortamı ve yine hedefte olan Kürtler, Kürt kentleri ve demokrasiye inanlar ve demokrasi savunucularıdır” diye konuştu.

ANTALYA

HDP Antalya İl Örgütü, il binalarının önünde yaptıkları basın açıklaması ile Türkiye’nin Zaxo katliamını protesto etti. "Zaxo'daki sivil katliamı kınıyoruz" pankartının açıldığı açıklamaya çok sayıda partili katıldı. Açıklamada basın metnini okuyan HDP Antalya İl Eşbaşkanı Hülya Hasbay,  sivil yerleşim alanlarını bombalamanın insanlık ve savaş suçu olduğunu belirterek, "Katliamın failleri, karar vericileri mutlaka yargılanmalı ve hukukun ve insanlığın gereği yerine getirilmelidir" dedi.

URFA

HDP Siverek İlçe Örgütü, Zaxo’ya yapılan saldırıya dair basın açıklaması düzenledi. Parti binası önünde gerçekleşen açıklamaya çok sayıda parti üyesi ve yurttaş katıldı. Açıklama metnini İlçe Eşbakanı Mehmet Kültür okudu. Açıklama alkışlı protesto ile sona erdi.