Hewler'de açlık grevindeki tutuklular: Tahliye hakkımız engelleniyor

img
ANKARA – Federe Kürdistan Bölgesi’nde çok sayıda tutuklunun şartlı tahliyesi bölgesel yönetim tarafından durduruldu.
 
Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi yetkililerinin, hapis cezasının üçte ikisini tamamlayarak tahliye hakkı doğan çok sayıda Kürt gazeteci ve aktivistin şartlı tahliyesini durdurduğu belirtildi. 
 
Sağlıkları gün geçtikçe kötüye giden, 24 Temmuz'da açlık grevine başlayan ve “Ulusal güvenliği tehlikeye atmakla” suçlanan 52 Kürt gazeteci ve aktivist, şu anda Kürdistan Bölgesel Hükümeti'nin (KBY) Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı tarafından yönetilen Hewler'deki Yetişkin Reformu Hapishanesi'nde tutuluyor. Cezaevi yetkililerinin avukatların müvekkilleriyle görüşme hakkını da engellediği bildirildi.
 
'TAHLİYE MÜDAHALE İLE ENGELLENİYOR'
 
The New Arab’a mektup gönderen tutuklular, "Kürdistan bölgesinde ifade özgürlüğünü, sivil özgürlükleri savunduğumuz, Türk işgal ve bombardımanlarına karşı durduğumuz için düşünce mahkumlarıyız. Kürdistan bölgesi genel savcılığı Irak Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 331. maddesine göre şartlı salıverilme hakkımızı engellediği için açlık grevine başladık. Cezamızın üçte ikisini yattıktan sonra doğan şartlı tahliye hakkımızın engellenmesi için partizan bir müdahale ile karşı karşıyayız" ifadelerini kullanarak seslerinin duyurulması çağrısı yaptı.
 
NE OLMUŞTU?
 
Duhok eyaletinin Behdinan bölgesinde 2020'de başlayan hükümet karşıtı protestolara katılan yüzlerce kişi Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi (KRSC) tarafından tutuklandı.