Koronavirüs belirtisi olan tutuklular hastaneye sevk edilmiyor

img
AKSARAY - Aksaray T Tipi Kapalı Cezaevi’nde, 20 kişilik koğuşta koronavirüs salgını belirtileri olmasına rağmen tutukluların hastane ve revire sevk talepleri karşılanmıyor. 
 
Aksaray T Tipi Kapalı Cezaevi’nde, 20 kişilik koğuşta koronavirüs salgını belirtileri olmasına rağmen tutukluların hastane sevklerinin yapılmadığı belirtildi. Tutuklulardan Ahmet Göksu, dün ailesiyle gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde bulunduğu koğuştaki tutuklularda ateş, kusma ve halsizlik belirtilerinin olduğunu aktardı. Babasıyla konuşan Sidar Göksu, “Babam talep etmelerine rağmen hastane ve revir sevklerinin yapılmadığını söyledi” diye belirtti. 
 
Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinin her geçen gün arttığını ve tutukluların tedavi hakkının engellediğini dile getiren Göksu, kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu. Babası ve arkadaşlarının tedavisinin engellenmesinin bir “işkence yöntemi” olduğunu belirten Göksu, “Cezaevlerinde ölümler artıyor. İlaçlar verilmiyor, hastane sevkleri yapılmıyor. Koronaya yakalanmış olmaları çok yüksek, biran önce bu uygulamalar sona ermelidir” dedi.
 
Aynı cezaevinde tutulan Mervan Sungur da, sabah saatlerinde yakınlarıyla yaptığı telefon görüşmesinde, kaldıkları 20 kişilik koğuşta salgın belirtileri olmasına rağmen hastane ve revir taleplerinin karşılanmadığını vurguladı. Sungur’un annesi, “Mervan, cezaevindeki personeli çağırdıklarını, durumları ağır olanları söylemelerine rağmen kimsenin hastane sevkinin yapılmadığını söyledi” ifadelerini kullandı.