Amedspor yarın Dağkapı'da olacak: Kentin değerine sahip çıkalım

img
DİYARBAKIR - Amedspor destekçilerini yarın Dağkapı'da yapılacak açıklamaya çağıran Barikat Taraftar Grubu Başkanı İbrahim Aygurt, "Konu Amedspor olunca kanunlar değişiyor. Ama Amedspor bizim değerimizdir, asla hakkını yedirmeyeceğiz" dedi.  
 
Amedspor ve Diyarbekirspor, 24 Temmuz'da yaptığı ortak açıklamayla Diyarbakır Stadyumu’nda reklam alanları, loca ve otoparkın Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından farklı firmalara kiralamasına tepki gösterdi. Açıklamada, "Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından yıllardır Diyarbakır Stadyumu'nun sezonluk kullanım hakkı için kulübümüzden yüksek ücret alınması başta olmak üzere kulüpler tarafından işletilmesi gereken kantinlerin el altından başka firmalara kiralanması kabul edilemez bir hal almıştır. Ayrıca stadyumdaki reklam alanlarının kullanım hakkı için Diyarbakır Gençlik ve Spor Müdürlüğü'nün kulüplere haber vermeden kiralamış olmasını kabul etmiyoruz” denildi. 
 
Müdürlükten "iddialar gerçek dışıdır" açıklaması gelirken, sorunun çözülmesi için her iki kulüp de harekete geçti. Kulüpler, yarın saat 18.00'da Şeyh Sait Meydanı’nda (Dağkapı) sivil toplum örgütlerinin de katılımıyla kitlesel açıklama yapacak. 
 
Amedspor Barikat Taraftar Grubu Başkanı İbrahim Aygurt, takımları üzerindeki baskılara işaret ederek, yarın yapılacak açıklamaya çağrı yaptı. 
 
KONU AMED OLUNCA... 
 
Daha önce "Diyarbakır Büyükşehir Belediye Spor" olan takımlarının isimlerinin "Amedspor" olarak değiştirilmesi sonrası baskıların arttığına dikkati çeken Aygurt, baskılara da "terör" gerekçe gösterildiğini söyledi. Aygurt, "Ama Amedspor bu kentin bir değeridir ve bin yıllara dayanan bir isim geçmişi var. Amedspor olarak gittiğimiz her deplasmanda sürekli bir ırkçılığa maruz kalıyoruz, bir ayrıştırma oluyor.  Resmi kurumlar tarafından artık sayısını bilmediğimiz kadar deplasman yasaklarına maruz kaldık. Çok basit cezalarla karılaşıyoruz. Geçen yıl bir maçta -normalde sahaya çakmak benzeri küçük şeyler atılınca iki üç uyarı cezası verilir- saha kapatma ve artı para cezası verildi. Konu Amedspor olunca işler değişiyor; Kurallar, kanunlar değişiyor. Amed ismi geçti mi her zaman farklı bir muamele görüyoruz" diye konuştu. 
 
'ÖNCELİK KULÜPLERİN HAKKIDIR'
 
“Futbol evrenseldir, endüstriyel futbola karşıyız” diyen Aygurt, takımlarının kent için "birleştirici güç" anlamı taşıdını söyledi. Sürekli ötekileştirilmelerine rağmen konuk takımları en güzel bir şekilde ağırlamaya çalıştıklarına dikkati çeken Aygurt, buna rağmen ayrımcı tutumlarla karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Aygurt, açıklama yaptıkları son konuya işaret ederek, "Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü kendi kafasına göre hiç bilgilendirme yapmadan stadyum faaliyetlerini ve kantin maliyetlerini ihaleye açmış ve kime verildiği belli değil. Öncelik burada spor yapan kulüplerin hakkıdır. 3 sene biz bu stattayız, hiçbir şekilde bize reklam konusunda bilgi verilmedi. Buradaki kulüplerin maddi durumu orta. Amedspor yıllardır hiçbir şekilde maddi yardım almadığı gibi üstüne borç çıkarılmaya çalışılıyor. Maçlarda verilen gereksiz cezalardan tutun elektrik faturalarına kadar. Normalde statların ücretsiz verilmesi gerekiyor ama biz yıllık 1 milyon ücret ödüyoruz. Üstüne bakım ve ışıklandırma ücretleri de var. Bunlar da ağır yükümlülüktür. Yasal hakkımız olan reklam panolarının ve kantinin kulübe tahsis edilmesi gerekiyor. Kantin işletmesinde geçen sene problem yaşadık. Son maçta kantinden çıkan pet şişe 74 bin lira ceza olarak bize yansıdı. İşletme elimizde olsaydı bu sorumsuzluk olmazdı" şeklinde konuştu. 
 
'ALIŞVERİŞ YAPMAYIZ' 
 
Müdürlük tarafından yapılan açıklamayı "gereksiz" olarak nitelendiren Aygurt, "İhaleler yapılarak verildiğini söylemişler. Ama ihale bildirilmemiş. Bir yandaşına 'gel gir ihaleye’ derse bunu kabul etmeyiz. Reklam vereceklere söylüyoruz; Verecekleri reklam hiçbir şekilde sonuç almayacaktır. Kantin işletmecilerine de söylüyoruz; İşin dışında tutulursak oradan hiçbir şekilde alışveriş yapmayız, yaptırmayız. Müdürlüğün kendi kafasına göre kendi etrafına ihale vermesi yok hükmündedir. Orası rant alanına dönüşmüş. Asla kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.
 
AÇIKLAMAYA ÇAĞRI
 
Aygurt, yarın yapacakları açıklamaya çağrı yaparak, şöyle devam etti: “Yarın sesimizi duyuracağız. Bu işin takipçisi olacağız, peşini bırakmayacağız. Yasal olan haklarımızı talep ediyoruz. Bize ‘gereksiz’ kulüp diyorlar, gereksiz olmadığımızı göstereceğiz. Kentin bütün STK’leri ve spor camiası yarın Şeyh Sait Meydanı’nda olacak. Gün birlik olma günüdür. Halkımızı davet ediyoruz. Kentimizin değeri olan Amedspor’umuza sahip çıkmamız gerekiyor. Bugün buna müsaade edersek yarın farklı bir yaptırımla karşı karşıya kalırız. Amedspor bizim değerimizdir, asla hakkını yedirmeyeceğiz. Hakkı neyse de sahip çıkacağız."