DFG: Temmuz ayında 13 gazeteci saldırıya uğradı

img
DİYARBAKIR - DFG’nin Temmuz Ayı Gazetecilere Yönelik Hak İhlalleri Raporu’nda, 13 gazetecinin saldırıya uğradığı, 16 siteye erişim engeli getirildiği ve cezaevlerinde 77 gazetecinin olduğu belirtildi. 
 
Dicle Fırat Gazeteciler (DFG) Derneği, Temmuz Ayı Gazetecilere Yönelik Hak İhlalleri Raporu’nu yayınladı. Raporda, gazetecilere dönük baskıların her geçen ay arttığına dikkat çekildi. Her ay gazeteciliğe yönelik daha uzun liste tutulduğu belirtilen raporda, Temmuz ayında gazetecilere dönük şiddetin artığına dikkat çekildi. DFG ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu’nun,  Ankara Ulus'ta tutuklanan 16 Kürt gazeteci için yaptığı açıklamaya polislerin müdahale ettiği belirtilen raporda, Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Deniz Nazlım, gazeteci Sibel Yükler ve KaosGL Haber Koordinatörü Yıldız Tar’ın darp edildiği kaydedildi. Raporda, Pir Haber Ajansı (PİRHA) muhabiri Eren Güven'in kamerasının müdahale sırasında polisler tarafından kırıldığı bilgisine yer verildi. 
 
HABER TAKİBİNDE POLİS ŞİDDETİ 
 
Gazetecilerin her şartta haber yapmada özgür olması gerektiği vurgulanan raporda, Türkiye’de bu özgürlüğün sınırlarının tamamen silikleşmeye başladığı ifade edildi. Ankara’da ki “Onur Yürüyüşü”ne yönelik polis müdahalesi sırasında haber takibi yapan MA muhabiri Emel Vural’ın yüzüne yakın mesafeden biber gazı sıkıldığı, KaosGL.org muhabiri Aslı Alpar’ın müdahalede bacağından yaralandığı aktarılan raporda, “Bu iki örnek, sadece bir yürüyüşü haber yapmak isteyen yakın zamandaki gazetecilik örnekleridir ve ne yazık ki bunu da bu ülke adına ‘gazetecilere dönük şiddet’ başlığı altında kayıtlara geçiyoruz” denildi. 
 
AVUKATIN MUHABİRE SALDIRISI
 
Temmuz ayında Diyarbakır'ın Sur ilçesinde haciz işlemleri sırasında esnaf ile polisler arasında yaşanan gerginliği takip ettiği sırada Antep Barosu’na kayıtlı avukat Fevziye Karaer’in fiziki saldırısına uğrayan MA Muhabiri Yakup Demir’in yaşadığı şiddete değinilen raporda, Karaer’in saldırısı nedeniyle Demir’in kaşından yaralandığı belirtildi. 
 
BİRECİK’TE MUHABİRE SALDIRI
 
Raporda Urfa’nın Birecik ilçesinde HDP’nin yaptığı basın açıklamasını haberleştiren gazeteci Kerem Kırpaç’ın, AKP’li Birecik Belediye Başkanı Mahmut Mirkelam tarafından darp edilmesi olayına da yer verildi. 
 
TUTUKLU 16 GAZETECİ SEVK EDİLDİ 
 
Diyarbakır’da 16 Haziran’da tutuklanan 16 gazeteciden 12’sinin Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nden Diyarbakır 1 ve 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevlerine sevk edildikleri kaydedildi. 
 
10 GAZETECİYE SORUŞTURMA
 
Temmuz ayında Ali Ergin Demirhan, Canan Coşkun, Barış Pehlivan, Nurcan Yalçın, Can Ataklı, Özgür Boğatekin, Fatih Tezcan, Öznur Değer, Uğur Yılmaz ve Hasan Tolga Balcılar’ın isimlerinin adliye koridorlarındaki listelerde yer aldığına dikkat çekildi. 
 
77 GAZETECİ TUTUKLU
 
Raporda, Temmuz ayı itibariyle Türkiye cezaevlerinde 77 gazetecinin tutuklu olduğu belirtilerek, basın ve ifade özgürlüğüne dönük baskıların, şiddettin ve her türlü sansürün son bulması gerektiği vurgulandı. Raporda, “Gazetecilik, gözaltı, tutuklama, yargılama, sansür, şiddet ve baskıyla karartılamaz, engellenemez” denildi.