Tutuklu gazetecilere mazgal yasağı

img
DİYARBAKIR - Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu gazetecilerin, kapı mazgalından baktıkları gerekçesiyle gardiyan tarafından tehdit edildiği belirtildi. 
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 8 Haziran'da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 20'si gazeteci 22 kişiden 16'sı, 8 gün sonra 16 Haziran’da çıkarıldıkları mahkemece "örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı. Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan 4 gazeteci, avukatları aracılığıyla yaşadıkları hak ihlallerini aktardı. Gazeteciler, haftalık görüş haklarını kullandıktan sonra zıplayarak mazgaldan baktıkları gerekçesiyle gardiyanlar tarafından tehdit edildiklerini söyledi. 
 
Gardiyanların, “Zıplamak yasak, ne için zıplıyorsun” diyerek bağırdığını aktaran gazeteciler, bunun üzerine gazeteciler ve diğer tutsakların zıplamasının yasaklandığına dair iddianın gayri ciddi olduğunu, bu nedenle kendilerine bağırma haklarının olmadığını söyledi. Gazeteciler, gardiyanın sesini daha da yükselterek, “Ben devlet memuruyum, istediğim gibi konuşurum, etrafta bu kadar kamera varken, kameralar önünde zıplanmaz, bunun yasak olduğunu biliyorsunuz. Zıplamaya devam ederseniz, gerekeni yaparız” tehditlerinde bulunduğu belirtildi.