Hüseyin Gazi Derneği Yönetim Kurulu: Erdoğan’ın ziyareti bilgimiz dışında

img
ANKARA - AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın ziyaret edeceği Hüseyin Gazi Cemevi’nin bağlı olduğu Hüseyin Gazi Derneği Yönetim Kurulu, ziyaretin bilgileri dışında olduğunu belirterek, “Dergâhımızı siyaset oyununa alet eden Vakıf Başkanı’nı protesto ettiğimizi kamuoyuna duyururuz” açıklaması yaptı.
 
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, bu akşam Ankara’da bulunan Hüseyin Gazi Cemevi’ni ziyaret edecek. Muharrem ayının 10. Günü (8 Ağustos) gerçekleştirilecek ziyarete, davet edilen çok sayıda Alevi dedesi ve kurum temsilcisinin katılmayacağı öğrenildi. Hüseyin Gazi Derneği Yönetim Kurulu, söz konusu ziyarete ilişkin yazılı bir açıklama yaparak, “Bu ziyaretin bilgimiz dışında gerçekleştiğini ve bireysel kararla dergâhımızı siyaset oyununa alet eden Vakıf Başkanı’nı protesto ettiğimizi kamuoyuna saygılarımızla duyururuz” diye belirtti. 
 
MASRAFLARI İÇİŞLERİ BAKANLIĞI KARŞILIYOR 
 
Söz konusu ziyaretin organizasyonu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun danışmanı olan Arif Ali Özzeybek tarafından yapılıyor. Buluşma için hem Ankara hem de Ankara dışından bazı Alevi dedeleri, Bektaşi babaları ve akademisyenlerin de davet edildiği kaydedilirken, buluşmaya katılacak olanların yol ve konaklama masrafları, İçişleri Bakanlığı tarafından karşılanacak.
 
 ‘BASINDAN ÖĞRENDİK’
 
Hüseyin Gazi Derneği Yönetim Kurulu, söz konusu ziyarete ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.
 
Ziyaretin gerçekleştirileceğini basından öğrendiklerini belirten yönetim kurulu üyeleri, vakıf yönetiminden birkaç kişinin aldığı bireysel kararla dergahlarının siyaset oyununa alet edildiğini vurguladı.
 
“İki gün önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’da bir Cemevini ziyaret edeceği haberi medyaya düştü. Bizler de birçok Alevi kurumu gibi bu ziyaretin nerede olacağını, Alevilere karşı inkârcı politikaları sürdüren siyasi iktidarın nerede ve ne zaman bu ziyareti gerçekleştireceğini merak ediyorduk” denilen açıklamada, “Hüseyin Gazi Kültür Derneği olarak ziyaretin dernek merkezimizin bulunduğu Hüseyin Gazi Dergâhı’nda olacağını haberden sonra öğrenmiş olduk. Bu ziyaret programı Hüseyin Gazi Vakıf Başkanı Mehmet Ali Ayyıldız’ın kişisel inisiyatifi ile organize edilmiştir. Ziyaret sürecinden ne Vakıf Kurucular Kurulu’nun ne dernek Yönetim Kurulu’nun ne de Mütevelli Heyeti Başkanı ve Dernek Başkanımız Melih Hız’ın bilgisi bulunmaktadır” diye belirtildi.  
 
‘4 VAKIF YÖNETİCİSİ DIŞINDA KİMSE KATILMAYACAK’
 
“Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı makamı her yeri ziyaret edebilir” diye kaydedilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Ancak bu ziyaretin dayatma şeklinde olmaması beklenir. Dayatma ziyaret sırasında ismi alınan 4 Vakıf yöneticisi dışında kimsenin ziyarette bulunamayacağını da içeriyor. Dergâhımıza ziyarete gelenlerin dergâh adabına uyarak, dinlemeye, anlamaya, bir olmaya gelmesini beklerdik. Bu şekilde oldubitti ile gerçekleştirilen dayatmacı bir ziyaret kabul edilemez.” 
 
TALEPLERİ SIRALANDI
 
Açıklamada, “Biz Yönetim Kurulu olarak Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 yıllık iktidarında ilk defa gerçekleştirdiği Cemevi ziyareti sırasında orada olabilseydik, kendisine şu sorunlarımızı ve taleplerimizi yüz yüze dile getirecektik” denilerek, şunlar sıralandı:
 
“* Yargı kararlarına uyularak inanç ve ibadetlerimizi yerine getirdiğimiz cemevlerinin ibadethane statüsü ve diğer ibadethanelere uygulanan kamusal ayrıcalıklar tanınmalı,
 
* AİHM kararları doğrultusunda zorunlu din dersleri uygulamasına son verilmeli,
 
* Alevi-Bektaşi köylerine maddi manevi cebirle cami yapılması uygulamasına son verilmeli ve imamlar geri çekilmeli,
 
* Devletçe el konulmuş bulunan Alevi-Bektaşi dergâhları ve inanç merkezleri Alevi-Bektaşi toplumuna devredilmeli,
 
* Madımak Oteli ‘utanç müzesi’ olmalı,
 
* Kamuda işe alımlarda ve görevde yükselmede ayrımcılığa son verilmelidir.”
 
‘VAKIF BAŞKANINI PROTESTO EDİYORUZ’
 
Açıklama, “İstanbul Sözleşmesi’nden çıkabilecek kadar gücü elinde bulunduran tek kişilik hükümetin, yukarda açık olarak yazdığımız talepleri yerine getirebilmesi için bir A4 kâğıdına Cumhurbaşkanı Kararnamesi veya Kararı olarak bu kararları yazdırıp imzalaması yeterlidir. Bu ziyaretin bilgimiz dışında gerçekleştiğini ve bireysel kararla Dergâhımızı siyaset oyununa alet eden Vakıf Başkanı’nı protesto ettiğimizi kamuoyuna saygılarımızla duyururuz” ifadeleriyle sonlandırıldı.