Esad rejimi ile görüşme açıklaması bölgeyi karıştırdı

img
HABER MERKEZİ - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Suriye Dışişleri Bakanı ile görüşme yaptığı yönündeki açıklaması, Türkiye ve paramiliter güçlerin denetimindeki birçok kente protesto gösteriyle karşılandı. 
 
Soçi’deki görüşmede Rusya Devlet Başkanı Vilademir Putin, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sorunların çözümü için Suriye rejimiyle ilişki geliştirerek ortaklaşmasını talep ederken, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ta Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad ile görüştü. 
 
Ankara’da düzenlenen 13. Büyükelçiler Konferansı’nın kapanışı dolayısıyla yapılan basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ta Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad ile ayaküstü bir sohbet gerçekleştirdiğini belirterek, “Teröristlerin temizlenmesi lazım, kim olursa olsun. Ama diğer taraftan muhalif olan Suriyelilerle rejim arasında barışın olması gerektiğini, Türkiye olarak da böyle bir durumda destek olabileceğimizi söyledik. Suriye’nin toprak bütünlüğünü destekliyoruz” dediğini aktardı. 
 
AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşüp görüşmeyeceğine ilişkin gazetecilerin yönelttiği bir soruya Çavuşoğlu, “Şu anda böyle bir temas söz konusu değil. Bir ara istihbaratlar arasında görüşmeler olmuştu. Daha sonra kesinti oldu. Şimdi tekrar başladı. İstihbaratlar arasındaki görüşmelerde birçok konu gündeme geliyor” diye yanıtladı.
 
GÖSTERİLER YAPILDI
 
Çavuşoğlu’nun açıklamaları Kuzey ve Doğu Suriye’nin Türkiye ve desteklediği paramiliter güçlerin denetimindeki bölgelerinde tepki ile karşılandı. İdlip, Efrîn, Ezaz, Gre Spi ve birçok yerde sokağa çıkan binlerce kişi, SMO bayrakları ile protestolar gerçekleştirdi. Ezaz’da Türkiye bayrağı yakılırken, TSK’nin da bulunduğu bir kontrol noktası, gösteri yapanlar tarafından taşlandı. Protesto gösterileri yapan gruplar, bugün de eylemlerini sürdürecekleri yönünde kendilerine ait sanal medya hesaplarından paylaşımlar yaptı. Yapılan protesto gösterilerine dair Türkiye resmi makamlarından henüz bir açıklama yapılmadı.