Okulun yarısı karakola dönüştürüldü

img
VAN - Saray’da bulunan Şehit Murat Dilmaç İmam Hatip Lisesi’nin bir bölümünün karakol ve askerlerin kaldığı pansiyon olarak kullanıldığı ortaya çıktı.
 
Van'ın Saray ilçesinde Şehit Murat Dilmaç İmam Hatip Lisesi'ndeki okul pansiyonunun, 3 yıldır karakol olarak kullanıldığı ortaya çıktı. 2010 yılında iki blok şeklinde inşa edilen okulun bir bloğu okul, diğer bloğu yurt olarak kullanılıyordu. 2020 yılının Mayıs ayında bölgeye sevk edilen özel hareket askerlerinin, okul pansiyonuna yerleştirildikleri öğrenildi.
 
OKUL KARAKOLA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ
 
Edinilen bilgilere göre, 2020 yılının Mayıs ayında bölgeye özel hareket birliklerinin sevk edildiği ve öğrencilerin kaldığı yurda yerleştirildiklerini belirtildi. 3 yıldır Mayıs ayında ilçeye gelen askerlerin Kasım ayının son haftasına kadar öğrencilerin kaldığı pansiyonu işgal ettiği kaydedildi. Hem pansiyon hem de karakol olarak askerlerce kullanılan okul binasının, beton duvarlarla örüldüğü belirtildi. Askerlere ait tüm zırhlı araçların ise okulun bahçesinde konuşlandırıldığı aktarıldı.
 
AİLELER TEPKİLİ 
 
Askerlerin okul binasından çıkarılması için velilerin birçok kez kaymakam ve valiliğe başvurduğu, ancak tüm başvuruların sonuçsuz kaldığı ifade edildi. Bahçesi askerlerce beton bloklarla örülen okulun girişinin de değiştirildiği kaydedildi.