40 kişinin yargılandığı dava görüldü

img

İSTANBUL- Gazeteciler Sena Dolar ve Muhammet Enes Sezgin’in de aralarında bulunduğu 40 kişi hakkında açılan dava görüldü. Gazeteciler yargılananın gazetecilik mesleği olduğunu söyledi.

İstanbul’da Kod-29 gerekçesiyle işten çıkarılan Sinbo ve SML Etiket işçilerinin 27 Nisan 2021’de, 1 Mayıs’ın Valilik kararıyla yasaklanmasına karşı Avcılar’da bulunan SML fabrikası önünde gerçekleştirmek istediği basın açıklamasına müdahale eden polis aralarında gazeteciler Sena Dolar ve Muhammet Enes Sezgin’in de olduğu 40 kişiyi gözaltına almıştı. 40 kişiye “Aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme, bunların hareketlerine katılma” suçlamasından açılan davanın 2’nci duruşması Silivri Ceza İnfaz Kurumu 2 No’lu duruşma salonunda görüldü. Dava kapsamında yargılanan gazeteci Muhammed Enes Sezgin ve yargılanan bir kısım kişi ile avukatları duruşma salonunda hazır bulundu. Çok sayıda müzisyen ve tiyatrocu da işçilerle dayanışmak adına duruşmaya katıldı.

İddianamenin okunması ve kimlik tespiti ile başlayan duruşma dava avukatların “derhal beraat talebi” ile devam etti. Mahkeme heyetinin emniyette susma hakkının kullanılması nedeniyle talebi reddetmesi üzerine savunmalara geçildi.

‘ŞİDDET UYGULAYAN POLİSLER YARGILANMALI’

Mahkemede hazır bulunan sendikalı işçiler, 1 Mayıs öncesi yapmak istedikleri açıklamaya polisin uyarıda bulunmadan saldırdığını söyleyerek, bunun tamamıyla hukuksuzluk olduğunu ifade etti. Ayrıca 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın asla yargılanamayacağını vurgulayan sendikalı işçiler, burada asıl yargılanması gerekenlerin şiddet uygulayan polislerin olması gerektiğini belirtti.

‘BURADA YARGILANAN GAZETECİLİKTİR’

Duruşmada savunmasını yapan gazeteci Muhammet Enes Sezgin de, olayla ilgili emniyette verdiği ifadesini tekrar ettiğini dile getirdi. Mesleğini yaparken polisler tarafından darp edilerek gözaltına alındığını belirten Sezgin, gazetecilik mesleğinden kaynaklı 6 defa darp edilerek gözaltına alındığına dikkat çekti. Sezgin, “Görüntülerde dikkatinizi çekti mi bilmiyorum biz gazetecilerin elinde fotoğraf makinası var. Olayı görüntülüyoruz. Toplumu bilgilendiriyor, topluma hizmet ediyoruz. Basın kartımın olmadığına dair polis tutanağını da kabul etmiyorum. Burada yargılanan gazeteciliktir. Bizimle alakası yoktur” ifadelerini kullandı.

DURUŞMA ERTELENDİ

Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, savunması alınan kişilerin duruşmadan vareste tutulmasına, ifadesi alınmayan kişilere gelecek celse duruşmada hazır edilmemeleri halinde haklarında yakalama emri çıkarılacağına dair SMS gönderilmesine karar verdi.

Duruşma 10 Şubat 2023’e ertelendi.