HDP Diyarbakır’da dayanışma yemeği verdi

img

DİYARBAKIR- HDP Diyarbakır İl Örgütü'nün verdiği dayanışma yemeğinde mücadelenin ve direnişin önemine vurgu yapıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü, Diyarbakır'da dayanışma yemeği verdi. Bir salonda verilen dayanışma yemeğine siyasi partiler, HDP kent vekilleri İmam Taşçıer, Remziye Tosun ile yerlerine kayyım atanan belediye eşbaşkanları, kentteki kurum ve kuruluşlar ile çok sayıda yurttaş katıldı. HDP bayraklarıyla süslenen salona "Kadın kırımına karşı isyandayız", "Bi tıfaqa ked u azadiye ber bi serkeftine ve" , "Jin Jiyan Azadi" pankartları asıldı.

‘KADINLAR DİRENİŞİ HER ALANA YAYDI’

Etkinlikte konuşan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Gülistan Atasoy, tarihi süreçten geçildiğini söyledi. İran'da Jina Mahsa Amini'nin saç teliyle başlayan ve her yere yayılan kadın isyanına değinen Atasoy, "Jina Mahsa Amini şahsında yaşamını yitiren kadınları anıyorum.  Kadın özgürlükçü çizginin nasıl dünya kadınlarına örnek olduğunu gördük. Bugün kadınlar olarak direnişi her alanda yayıyoruz" dedi. Kurulan Emek ve Özgürlük ittifakına da değinen Atasoy, "Direniş ve mücadelenin olduğu yerlerde buluşmak, mücadeleyi büyütüyor. Bugün HDP ile demokrasi güçlerinin birlikte olması, kadın özgürlükçü toplumun öncüsü olmaktır” diye konuştu.

'KÜRTLERİ ÇÖKTÜRMEYE ÇALIŞANLAR ÇÖKTÜ'

Atasoy’un ardından söz alan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyat Ceylan da katılımcılara teşekkür etti. Ceylan, “AKP-MHP ittifakı “Çöktürme planı” ile Kürt halkına diz çöktürmek için HDP ile dostlarına ahlaksız saldırılar gerçekleştirdi. 24 saat, coğrafyamız, bombalanıyor. Her gün gözaltılar ve tutuklamalar oluyor. Bu 7 yılda bize yapmadıkları kalmadı. Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecritten, birçok duruma kadar bu halka saldırdılar.  Ama 7 yıldır bu saldırılara karşı tarihi bir direnişte var. 'Kürtlere diz çöktüreceğiz' diyenler tasfiye olma aşamasına geldi. AKP-MHP ittifakı artık bitişine geldi. Ekonomi, siyaset çöktü. AKP-MHP'nin Kürtlere dönük saldırı ve savaşları çöktü” diye konuştu.

'AKP DİRENİŞ VE MÜCADELE İLE GİDECEK'

AKP-MHP siyasetinin kendiliğinden bitmeyeceğine dikkat çeken Ceylan, devamla şu ifadeleri kullandı: "AKP-MHP siyaseti kendiliğinden bitmeyecektir. Onu ancak direniş ve mücadele ile bizler göndereceğiz. Bu toplumsal mücadeleyi büyütürsek gidişleri daha hızlı olacaktır. Bütün dernek ve kurumlar bir araya gelerek bütün haksızlıklar karşısında olurlarsa demokrasi gelir. 2023 yılı AKP-MHP'nin sonunun olacağı yıl olacaktır. Verdiğiniz destek ve dayanışma için teşekkür ederiz.”