Eylem yaptıkları gerekçesiyle yargılanan 40 kişiye beraat

img

İSTANBUL- 1 Mayıs’a dair yapılan eylemi takip eden gazeteciler Sena Dolar ve Muhammet Enes Sezgin’in yanı sıra yargılanan 38 kişi beraat etti.

İstanbul’da Kod-29 gerekçesiyle işten çıkarılan Sinbo ve SML Etiket işçilerinin 27 Nisan 2021’de 1 Mayıs’ın Valilik kararıyla yasaklanmasına karşı Avcılar’da bulunan SML fabrikası önünde gerçekleştirmek istediği basın açıklamasına polis saldırdı. Saldırı sonrası polis, aralarında gazeteciler Sena Dolar ve Muhammet Enes Sezgin’in de olduğu 40 kişiyi gözaltına aldı. 40 kişiye “Aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme, bunların hareketlerine katılma” suçlamasından açılan davanın 3’üncü duruşması Büyükçekmece 10’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya gazeteciler ve yargılananlar katılmazken pek çok yargılanan ile avukat hazır bulundu.

40 KİŞİ BERAAT ETTİ

Duruşmada söz verilen iddia makamı, esas hakkında mütalaasını sundu. İddia makamı, eylemin kanuna aykırı yapıldığına dair somut delil olmadığı belirterek, tüm yargılananlar için beraat talebinde bulundu. Dosyada eksik hususun bulunmaması nedeniyle kararını veren mahkeme, tüm yargılananlar hakkında beraat verdi.