Özerk Yönetim, PYD ve MSD’den deprem açıklaması

img

HABER MERKEZİ- Özerk Yönetim, PYD ve MSD depremde yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi. Açıklamalarda yaraların sarılması için tüm imkanların seferber edileceği belirtildi.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, Demokratik Suriye Meclisi (MSD) ve Demokratik Birlik Partisi (PYD), yaptıkları açıklamalarda depremde yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı dileyerek, yaraların sarılması için gereken her şeyi yapmaya hazır olduklarını bildirdi.

Suriye halkına ve yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara da acil şifa dileklerinin belirtildiği  Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi açıklamasında, “Bu felaketin etkilerinin aşılması ve zarar gören bölgelere yardım için gereken her şeyi yapmaya hazır olduğumuzu belirtiyor, kapımızın herkese açık olduğunu duyuruyoruz. Bölgelerimiz dışına da sağlık alanında destek vermeye, mağdur olan insanları karşılamaya hazırız” denildi.

Açıklamada özerk yönetime bağlı tüm kurumlara da tüm imkanlarını seferber etme çağrısı yapıldı. 

MSD tarafından yapılan açıklamada ise şunlar belirtildi: “Suriye-Türkiye arasındaki sınır bölgeleri başta olmak üzere Suriye’nin geniş bölgelerine ulaşan ve Suriye ile Türkiye halklarından insanların hayatını kaybettiği depremin acı haberlerini üzüntüyle takip ediyoruz. İlk verilere göre Suriye’de yüzlerce kişi hayatını kaybetti ve maddi hasar oluştu. Yaşan felaket birbirimize daha yakın olmayı ve bir arada yaşamayı zorunlu kılıyor. Yaşanan acı hepimizi etkiliyor. Herkesi ve tüm ilgili kurumları enkazda mahsur kalanlara yardım etmeye çağırıyoruz. Özellikle çocukları ve yaşlıları fırtına, soğuk ve kar etkilerinden korumak için güvenli koşullar sağlanmalıdır. Uluslararası kurumlara da destek verme çağrısında bulunuyoruz.”

PYD’nin yaptığı açıklamada ise, “Depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Tüm bölge halkını böylesi zor ve olağanüstü zamanlarda birlik olup birbirine destek vermeye çağırıyoruz” denildi.