Madenciler deprem bölgesine gidiyor

img

MANİSA - Bağımsız Maden-İş Sendikası'nın çağrısıyla bir araya gelen yaklaşık 50 maden işçisi, deprem bölgesindeki arama-kurtarma çalışmalarına katılmak üzere Soma'dan yola çıktı.

Manisa Soma ilçesindeki madenciler merkez üssü Mereş'te yaşanan deprem ardından 10 kentte yaşanan yıkımlarda arama-kurtarma faaliyetlerine katılmak üzere yola çıktı. Bağımsız Maden İşçileri Sendikası'nın deprem bölgesi için yaptığı çağrı sonrası yaklaşık 50 madenci Soma'dan yola çıktı.

Sendika yaptığı yazılı açıklamada, depremde arama kurtarmanın özellikle geniş bir alana yayılması mevsim koşulları göz önüne alındığında çok hızlı müdahale edilmesinin hayati derecede önemli olduğu vurgulandı. Sendikanın çağrısı üzerine arama kurtarma konusunda deneyimli onlarca maden işçisinin gönüllü olarak katılma talebinde bulunduğu belirtilen açıklamada, "Bunun dışında yüzlerce deneyimli maden işçisinin de katılabileceğini biliyoruz. Buradan TTK, TKİ ve tüm özel sektör maden işletmelerine çağrı yapıyoruz. Arama kurtarmaya katılmak isteyen tüm maden işlerini hak kaybına uğratmayacak şekilde izinli sayın. Yıllık izin hakkından kullandırmayın ve TKK ve TKİ organize ederek göndersin. Bu tür organizasyon yapılmayacaksa sendika olarak biz bu sorumlu üstlenmeye hazır olduğumuzu gitmek isteyen tüm madencileri deprem bölgelerine göndermeyi AFAD başta olmak üzere kurumlara entegre bir şekilde organizasyon yapabileceğimizi bildiriyoruz” denildi.

YOLA ÇIKILDI

Daha sonra sanal medya hesaplarından açıklama yapan sendika, "Tahlisiye ekibimiz #deprem bölgesine doğru yola çıktı. Deprem bölgelerinden aldığımız bilgiye göre daha fazla arama-kurtarma ekibine ihtiyaç var. Başta TTK, TKİ olmak üzere tüm özel maden şirketlerinin daha fazla arama-kurtarma ekiplerini seferber etmesi gerekmektedir" ifadelerine ye verdi.