TGC: Gazetecileri engelleyip gerçeği karatmayın

img
İSTANBUL - TGC, deprem bölgelerinde gazetecilere yönelik engellemelere tepki göstererek, yetkililere “Gazetecileri engellemeyin, tehdit etmeyin, hedef göstermeyin, gerçeği karartmayın” dedi.
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, deprem bölgelerinde halkın yaşadığı zorlukları, sorunları ve ihtiyaçları konusunda yaşanan tüm gerçekleri kamuoyuna aktarmak için bölgede çalışan gazetecilerin engellenmesine dönük yazılı açıklama yaptı. Türkiye tarihinde yaşanan en büyük ikinci doğal afet olarak tanımlanan iki büyük depremde dayanışmanın ön plana çıkmasını gerekirken öfke, ayrımcılık ve nefret söylemlerinin arttığına dikkat çeken TGC, “Yurttaşların ihtiyaçlarını karşılamak, yaralarını sarmakla, enkazdan kurtarmakla, su, elektrik, barınma, ısınma, gıda ihtiyaçlarını karşılamakla, telefon ve internet bağlantısını sağlamakla yükümlü olan iktidar temsilcileri, yaşananı haberleştiren gazetecileri tehdit etmeyi sürdürmektedir” dedi. 
 
‘GAZETECİLERİ TEHDİT EDİP GERÇEĞİ KARARTMAYIN’
 
TGC, açıklamasının devamında şunları kaydetti: “Hala depremzedelerin yardıma ulaşması için yaşamsal olan telefon ve internet sorunu çözülmemişken bazı meslektaşlarımızın haberleri ve paylaşımları gerekçe gösterilerek Twitter’a bant daraltma uygulanmıştır. Medya kuruluşlarının yapacağı yardım yayınlarının yine iktidarın yapacağı bir yardım yayını nedeniyle RTÜK tarafından engellendiği kamuoyuna yansımıştır. Bu karanlık tabloda iktidara ve tüm siyasetçilere bir kez daha çağrı yapıyoruz: Gazetecileri engellemeyin, tehdit etmeyin, hedef göstermeyin, gerçeği karartmayın. İletişimi engellemekten vazgeçin.
 
KAÇINILMASI GEREKEN KONULAR 
 
Yurttaşların haber almaları ve bilgilenmeleri için görev yapan meslektaşlarımıza da yaşadıkları tüm zorluklara rağmen Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uygun habercilik yapmanın önemini hatırlatmak istiyoruz. Bildirgeye göre sarsıcı durumlarda; üzüntü, sıkıntı, tehlike, yıkım, felaket ya da şok halindeki insanlar söz konusu olduğunda, gazetecinin olaya yaklaşımı ve araştırması insani olmalı ve gizliliklere uyularak duygu sömürüsünden kaçınılmalıdır. Ölümlere ilişkin haberlerde sansasyonel ve acıları artıracak üsluptan uzak kalınmasına özen gösterilmelidir.
 
Ayrıca hangi medya kuruluşunda görev yaparsa yapsın gazeteciler, meslektaşlarını hedef gösterici, yaftalayıcı, nefret söylemi ve nefret suçuna zemin hazırlayıcı kışkırtıcı ifadeler kullanmamalıdır. Gazeteci, rekabet nedeniyle de olsa, bir başka gazeteciye bilinçli ve açık, mesleki zarar vermekten kaçınmalıdır.”