CPT, İmralı raporunu tamamladı

img

ANKARA - CPT’nin Eylül 2022’de İmralı Cezaevi ve diğer cezaevlerine yaptığı ziyarete dair raporu tamamlandı.

Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi (CPT) 110’uncu genel kurul toplantısını 6-10 Mart’ta  Strasbourg'da gerçekleştirdi. Genel kurul toplantısında komite, Eylül 2022’de Hırvatistan, Mayıs 2022’de Portekiz, ve Eylül 2022’de San Marino'ya yaptığı periyodik ziyaretlere ilişkin raporları kabul etti.

TÜRKİYE’YE İLİŞKİN RAPOR HAZIR

Kasım 2022’de Yunanistan, Belçika, Kıbrıs’a ve Eylül 2022’de Romanya ve Türkiye’ye yaptığı özel ziyaretlere ilişkin raporları da kabul eden komite,  Kasım 2022’de Birleşik Krallık’a gerçekleştirilen acil müdahale ziyaretine ilişkin raporu da kabul etti.

Komite Türkiye ziyaretinde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın tutulduğu İmralı Cezaevi’ni de ziyaret ettiğini belirtmişti. Ancak Abdullah Öcalan’ın avukatlığını üstlenen Asrın Hukuk Bürosu, ““CPT’nin Eylül 2022 tarihinde İmralı Adasına yaptığı ziyarette Sayın Öcalan’ın görüşmeye çıkmadığı duyumuna sahibiz” açıklaması yapmıştı.

2024’ÜN PROGRAMI GÖRÜŞÜLDÜ

Ukrayna'ya planlanan periyodik ziyaretin belirli yöntemleri ile Rusya Federasyonu'na yapılacak gelecekteki ziyaretler ve buradaki faaliyetler dahil olmak üzere 2023'ün geri kalanı için ziyaret programını inceleyen komite, 2024 yılı periyodik ziyaret programını da görüştü.

ÜYELER TEKRAR SEÇİLDİ

Raporların kabulü ve planlamaların ardından komite için üye seçimleri yapıldı. Birleşik Krallık'tan CPT Üyesi Doktor Alan Mitchell yeniden Komite Başkanı seçildi, Hans Wolff , İsviçre adına CPT Üyesi olan tıp doktoru, yeniden 1. Başkan Yardımcılığına seçildi ve Danimarka açısından CPT Üyesi avukat Therese Maria Rytter, 2. Başkan Yardımcısı olarak yeniden seçildi.

SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

Avrupa İşkenceyi Önleme Sözleşmesi’ne göre CPT, her ziyaret sonrası ilgili taraflara sunabileceği, tespit ettiği vakalar hakkında rapor düzenler. Sözleşmeye göre, komite gerekli gördüğü taktirde tavsiyelerine de yer verebileceği raporunu ilgili tarafa gönderir.Buna göre komite hazırladığı raporu iletmesi üzerine ilgili devletçe talep olması halinde, ilgili devletin rapora ilişkin yorumuyla birlikte yayımlanabilir.

MA / Sterk Sütçü