Amara misafirlerini bekliyor

RIHA - PKK Lideri Abdulah Öcalan’ın akrabalarından Reşit Öcalan, 4 Nisan’da misafirlerini beklediklerini belirterek, “Başkanın doğum günü halkın da doğum günüdür” dedi.  
 
İmralı F Tipi Kapalı Cezaevi’nde ağırlaştırılmış tecrit altında tutulan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın 74’üncü yaş günü dolayısıyla doğduğu yer olan Riha'nın Xelfeti (Halfeti) ilçesine bağlı Amara Mahallesi'ne yürüyüş düzenlenecek. 4 Nisan'da “Özgürlük için Amara’ya” şiarıyla gerçekleştirilecek yürüyüşe, Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD FED) öncülük edecek. Yürüyüş yanı sıra 1 ila 10 Nisan tarihleri arasında birçok kentte çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Öcalan ailesi ise, heyecanla gelecek misafirlerini ağırlama hazırlığı yapıyor. 
 
KİTAP SEVGİSİ 
 
Her yıl Amara misafirlerini ağırlayanlar arasında bulunan 80 yaşındaki Mehmet Reşit Öcalan, kuzeni olan Abdullah Öcalan’a ve yapılacak olan etkinliğe dair konuştu. PKK Lideri’nin hem dayısının oğlu olduğunu hem de babalarının amca çocukları olduğunu aktaran Reşit Öcalan, çocukluklarının birlikte geçtiğini ifade etti. Reşit Öcalan, PKK Lideri’nin çocukluğuna işaret ederek, “Her yaptığı işte çok başarılıydı. Hepimiz birlikte buğday biçmeye giderdik ama onun gibi kimse buğday biçemezdi, çok çalışkandı. Tarlalarımız yan yanaydı. Bu nedenle çok sohbetimiz olurdu. Benim silahım vardı, bir gün bir yeri hedef aldım sonra başkana (Abdullah Öcalan) uzattım, ‘al sen de at Abdullah’ dedim. Silahı aldı eline ama pek anlamadı, o zamanlar da silahı çok sevmezdi. Hep okurdu. Üzüm bağlarının bulunduğu tarlada bir fıstık ağacı vardı, orası onun yeriydi. Hep oraya gider, kitap okurdu” diye kaydetti. 
 
‘GURUR DUYUYORUZ’
 
PKK’nin kurulması sonrası bir çocuğunun da PKK’ye katıldığını ve yaşamını yitirdiğini ifade eden Öcalan, “Küçük kardeşim de ailesiyle birlikte dağa çıktı. Başkanın yaptıklarından büyük bir gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu. 
 
Reşit Öcalan, PKK Lideri’nin Türkiye’ye getirildikten sonra İmralı’da tecrit altına alındığını ve 2 yıldır kendisinden haber alamadıklarını ifade etti. Reşit Öcalan, bu duruma dair endişelerine dair, “Ne ailesi ne de avukatları görüştürülmüyor. Kendi kanunlarını da ayaklar altına alıyorlar. Ne İslam’da ne başka dinde böyle bir hukuk yok. Herkesin ailesi ve avukatlarıyla görüşme hakkı var. Tecridin artık kırılması ve ailesi ile avukatlarının görüştürülmesi gerekiyor” dedi. 
 
‘UNUTURMAK İSTİYORLAR’
 
PKK Lideri’nin unutturmak istendiğini söyleyen Öcalan, “Amara’ya gelmek isteyen insanları engelliyorlar. Engelin amacı, halka başkanı unutturmak. Sanki böyle biri yokmuş gibi halkın unutmasını istiyorlar. Ama kesinlikle Kürt halkına unutturamazlar” diye konuştu. 
 
4 Nisan’da Amara'ya yapılacak yürüyüş için çağrıda bulunan Öcalan, şunları söyledi: “Başkanın doğum günü halkın da doğum günüdür. Biz de akrabaları olarak 4 Nisan'da buraya gelecek olan misafirleri ağırlamaktan gurur duyuyoruz. Başımızın gözümüzün üstüne gelsinler. Herkesi köye davet ediyoruz. Başkanın misafirlerini ağırlamak için herkesi davet ediyoruz.”
 
MA / Mahmut Altıntaş