Pirsûs'ta 23 kişinin tutuklanması: Siyasi saiklerle hazırlanmış düzmece bir dosya

img
RIHA - Pirsûs’ta siyasi saiklerle hazırlanan düzmece bir dosya ile 23 kişinin tutuklandığını belirten avukat Meliscan Güneş, “Siyasal iktidar, her seçim öncesi olduğu gibi gözaltı ve tutuklama operasyonlarıyla muhalif kesimin sesini kısmaya çalışmaktadır” dedi. 
 
Riha'nın Pirsûs (Suruç) ilçesinde 27 Mart'ta yapılan ev baskınlarında aralarında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) ilçe eşbaşkanlarının da olduğu 25 kişi gözaltına alındı. 30 Mart’ta sevk edildikleri Urfa Adliyesi'nde 23 kişi hakkında "Örgüt üyesi olmak" ve "örgüte finans sağlamak" iddialarıyla tutuklama kararı verildi. Siyasetçilerin tutuklanmasına sadece bir tanık beyanı ve telefon tapeleri delil olarak gösterildi.
 
ALGI OPERASYONU
 
Dosya kapsamında tutuklanan DBP Pirsûs İlçe Eşbaşkanı Rojda Binici’nin avukatı Meliscan Güneş, dosyanın 27 Kasım 2022’de Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan bir soruşturma olduğunu belirtti. Gözaltına alınanlardan 2 kişinin kolluktaki ifade işlemlerinden sonra direk serbest bırakıldığını, diğerlerinin ise 30 Mart’ta tutuklandığını kaydeden Güneş, “Dosyanın içeriğine baktığımızda tamamen siyasi saiklerle hazırlanmış düzmece bir dosya olduğunu görüyoruz. Bu dosyada soyut tanık beyanları ve günlük telefon konuşmalarından başka herhangi bir delil bulunmamakta. Tanığın beyanlarının, tamamen soyut, genel geçer ve matbu şekilde olduğunu görüyoruz. Dosyada başka bir delil bulunmamakta. Tutuklananlar arasında 60 yaşlarında olanlar bile. Bunlar sadece bir tanığın soyut beyanları ile tutuklandı. Bu hukuka aykırıdır ve tutuklama için yeterli değildir” dedi.
 
‘MUHALİFLERİN SESİNİ KISMAYA ÇALIŞIYORLAR’ 
 
Kişilerin “örgüt üyesi” iddiasıyla tutuklandığına değinen Güneş, "Aslında dosyanın içeriğine bakıldığı zaman örgüt üyeliği suçu unsurlarının olmadığını görmekteyiz. Yaşlı ve hasta kişileri kriminalize ederek, üyelik suçlamasıyla tutuklayarak, bir algı yaratmaya çalışıyorlar” diye konuştu.
 
Dosyada tutuklanan birçok kişinin HDP ve DBP'li olduğuna dikkat çeken Güneş, “Aslında bu dosyanın amacı tamamıyla yaklaşan seçimlerdir. Suruç’ta seçim çalışmalarının yürütülmesine gölge düşürmek ve çalışmaları sekteye uğratmak içindir. Siyasal iktidar her seçim öncesi olduğu gibi gözaltı ve tutuklama operasyonlarıyla muhalif kesimin sesini kısmaya çalışmaktadır” ifadelerini kullandı.