İzmir Barosu seçime hazır: Bin 600 avukat sahada olacak

İZMİR - Sandık güvenliği için hazır olduklarını söyleyen İzmir Barosu Seçim Güvenliği ve Koordinasyon Masası'ndan sorumlu Gamze Şimşek, seçim günü her okula bir avukat görevlendirerek, kentin her yerinde olacaklarını söyledi.  
 
Türkiye, 14 Mayıs'ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlere hazırlanırken, siyasi partiler sandık güvenliğine ilişkin çalışmalar yapıyor. Daha önceki seçimlerde ve referandumlarda mühürsüz oyların geçerli sayılması, muhalefet partilerinin oylarının geçersiz sayılması ve oyların sayımı gibi birçok konuda sorunlar yaşanırken, bu seçimler öncesinde sandık güvenliğine büyük önem veriliyor. 
 
Siyasi partilerin yanı sıra barolar, Oy ve Ötesi gibi sivil oluşumlar aylar öncesinden sandık güvenliği ve oyların doğru sayılması konusunda çalışmalara başladı. Her sandığa bir kişi görevlendirme ve sandıklarda yaşanacak sorunlara karşı eğitimler gibi çeşitli etkinliklerle seçime hazırlanan kurumlar, seçmenin iradesinin sandıktan çıkması için yoğun çaba harcıyor. 
 
HER OKULA BİR AVUKAT
 
İzmir Barosu da, yaklaşık 1 yıldır her türlü ihtimale karşı seçim güvenliği için eğitim çalışmaları gerçekleştirdi. 18 grup halinde yüzlerce avukata eğitim veren İzmir Barosu, 14 Mayıs'ta sandıkları korumaya hazır. Bu kapsamda oluşturulan Seçim Güvenliği ve Koordinasyon Masası ile seçim günü görevlendirilecek olan avukatlar sahada olacak. İzmir'de bin 600 civarı okulda yaklaşık 10 bin sandık kurulacak. Baro her okula bir avukat atayacak. Ayrıca mobil ekiplerden oluşacak avukatlar da sürekli ilçeleri gezecek. Seçime hazır olan İzmir Barosu, sadece kentte değil, Muğla, Isparta, Çanakkale ve deprem bölgesindeki meslektaşlarına da online eğitim verdi.  
 
'AVUKATLAR GÖZALTINDA'
 
İzmir Barosu Seçim Güvenliği ve Koordinasyon Masası'ndan sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Gamze Şimşek, Mezopotamya Ajansı'na (MA) konuştu. Her seçimin önemli ve değerli olduğunu söyleyen Şimşek, "Öyle bir noktaya geldik ki seçimin kendisinden ziyade geldiğimiz nokta daha çok önem arz ediyor. Seçim güvenliği için çalışma yürüten meslektaşlarımız, gazeteciler, herkes haksız, gözaltı ve tutuklamaların mağduru oluyor. Şu an öyle bir yerdeyiz. O yüzden bu seçim çok önemli" dedi. 
 
'YSK'YA GÜVEN YOK'
 
Yargının bağımsızlığının sadece kağıt üzerinde kaldığını söyleyen Şimşek, "Bunu sokaktan geçen her vatandaş da biliyor. Çünkü bu ülkede kimsenin adalete güveni kalmadı. Bu ülkede oyun başladıktan sonra oyunun kulları değişebiliyor. Bunu hepimiz daha önceki seçimlerde gördük, yaşadık. Yüksek Seçim Kurulu 'Mühürsüz oyları geçerli olabilir' kararını seçim başladıktan sonra alabiliyor. YSK'nin kararlarına ne kadar güveniliyor? Orası da tartışmalı konular. O yüzden bu seçimi hukukçular açısından da korunması gereken bir hukuk değeri olarak görüyoruz" diye belirtti. 
 
İZMİR BAROSU HAZIR
 
Seçim güvenliği için çok erkenden harekete geçtiklerini vurgulayan Şimşek, "Haziran 2022'den bu yana hazırlık yapıyoruz. Anlık ve erken seçim olma ihtimaline karşı hazırlıklarımızı çoktan başlattık. Şu ana kadar 18 grup eğitim gerçekleştirdik, seçimin son haftasına kadar da eğitimlerimiz sürecek. Sandıklarda görev almak isteyen her avukata eğitim sağlayacak şekilde bir program yaptık. Biz kendi eğitimlerimizin çoğunu tamamladığımız için diğer barolarımızla da iletişim halindeydik. Tekirdağ, Muğla ve Çanakkale barolarına eğitimlere gittik. Isparta ve Aydın'a da gideceğiz. Deprem bölgesindeki barolarla da görüşüp online eğitimler yaptık. Yapılan eğitimlerde birçok meslektaşımız katıldı. Sadece eğitim ile değil seçim gününde de tüm barolarımızla talep doğrultusunda açığız. Yaşanılacak sorunlara karşı iletişim halinde olacağız" şeklinde ifade etti. 
 
AVUKATLAR NE YAPACAK?
 
Şimşek, verdikleri eğitimlerde seçim günü tüm sürecin hukuka uygun şekilde geçmesinin amaçlandığı belirtilerek, "Meslektaşlarımız, sandık kurulları, müşahitler ile diğer görevliler ve seçmenlerden gelen hukuki sorulara çözüm üretmesini kolaylaştıracak. Bu kapsamda seçim günü görevlilerin yapması gerekenler, seçim yasakları, zarf ve oyların sayımı, tutanakların düzenlenmesi, şikayet ve itirazlar ile seçim suçları üzerinde ayrıntılı bir şekilde duracaktır" diye kaydetti.
 
'İZMİR'İN HER YERİNDE OLACAĞIZ'
 
Bin 600’e yakın okulun olduğunu aktaran Şimşek, "Her okula bir avukat görevlendireceğiz. Seçmen yaşanacak olan her hangi bir hukuki sorunda ya da destek istediğinde avukatlara rahatlıkla ulaşabilecek. İlgili telefon numaralarını daha sonra paylaşacağız. Seçim günü 05.30'da mesaiye başlayacağız. Yine ilçelerde mobil ekiplerimiz olacak. Seçim günü İzmir'in her yerinde olacağız"  diye vurguladı. 
 
OYLAR GÜVENDE
 
Şimşek, herkesin rahatlıkla oy kullanması için şunları söyledi: "Bağımsız bir yargı, hukukun toplumda güven vermesi ve adalet istiyoruz. O yüzden bu seçimin güvenli bir şekilde geçmesine çok ihtiyacımız var. Meslektaşlarımız görev almaya hazırlar. Buda demek oluyor ki seçmen okula adımını attığı gibi kendisini güvende hissedecek. O yüzden tüm seçmenler hukukçulara güvenerek oylarını rahatlıkla kullanabilirler. İradelerinin sandığa yansıması için oy kullansınlar." 
 
MA / Semra Turan