Emine Şenyaşar’a para cezası

img
RİHA - Urfa Adliyesi önünde Adalet Nöbeti tutan Emine Şenyaşar’a, AKP’li İbrahim Halil Yıldız’a “hakaret ettiği” iddiasıyla 8 bin TL para cezası verildi. 
 
Riha'nın Pirsûs (Suruç) ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili olan İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile saldırılardan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar'ın 9 Mart 2021’de Urfa Adliyesi önünde başlattığı Adalet Nöbeti eylemi 808’inci gününde devam ediyor. Adalet Nöbetini sağlık sorunları nedeniyle Suruç ilçesinde bulunan evlerinde sürdüren Emine Şenyaşar hakkında eylemin 518’inci (9 Ağustos 2022) gününde sarf ettiği sözler nedeniyle “kamu görevlisine hakaret” iddiası ile açılan davanın ikinci duruşması görüldü. Urfa 5’inci Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya Şenyaşar’ın avukatları Meral Halat, Ayşe Şehriban Demirel, Müslüm Saraçoğlu katıldı. 
 
Kimlik tespiti ardından başlayan duruşmada avukatlar, anne Şenyaşar’ın ailesinin katledilmesi ardından başlatmış olduğu Adalet Nöbeti sürecini hatırlatarak, ailenin bu süreçte birçok kez engelleme ve soruşturmayla karşı karşıya kaldığını belirtti. Soruşturmanın delil durumunun ceza vermeye yetecek yeterlilikte olmadığını kaydeden avukatlar, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) içtihatlarında yer alan fikir, düşünce ve ifade özgürlüğüne dair kararlara dikkat çekti. 
 
MAHKEME PARA CEZASI VERDİ
 
Savunmalar ardından kararı açıklayan mahkeme, Şenyaşar’a “kamu görevlisine hakaret” iddiasıyla 8 bin TL adli para cezası vererek, hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verdi.
 
NE OLMUŞTU?
 
Emine Şenyaşar ve Ferit Şenyaşar, 2022’de Urfa Cumhuriyet Başsavcısı ile görüşmek için adliyeye gittiği esnada Emine Şenyaşar’ın kullandığı ifadeler savcılık özel kalemi tarafından kağıda yazılarak polise teslim edildi. Polisler, olayın yaşandığı dönem AKP Milletvekili olan İbrahim Halil Yıldız’ı arayarak “şikayetçi” olup olmadığını sorması üzerine Yıldız’ın, “Beyanda bulunmayacağım” demesi üzerine, savcılık kamu görevlisine hakaretten ressen soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame, Urfa 5’inci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 3 Ekim 2022 tarihinde kabul edildi. 
 
Anne Şenyaşar'a, bu güne kadar toplamda 31 soruşturma açıldı. AKP'li İbrahim Halil Yıldız'a sarf ettiği sözlerden dolayı hakkında, "Kamu görevlisine hakaret" ve "Hakaret" suçlamalarıyla açılan soruşturmalardan 10’u davaya dönüştü.