30 yıl 6 ay sonra tahliye olan tutuklu sınır dışı edilmek isteniyor

img
MANİSA - Cezaevinden 30 yıl 6 ay sonra tahliye olan Hesekêli Abdulmenaf  Osman, ailesi Türkiye’de yaşamasına rağmen sınır dışı edilmek üzere Akhisar Jandarma Karakolu’na götürüldü.
 
Manisa Akhisar T Tipi Cezaevi’nde tutulan Abdulmenaf Osman (58) 30 yıl 6 ay sonra tahliye edildi. 28 yaşında tutuklanan Osman 58 yaşında cezaevinden çıktı. 3 Mart 1993 tarihinde Êlih’te gözaltına alınan Osman hakkında Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) tarafından “Devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya çalışmak” iddiasıyla müebbet hapis cezası verildi.
 
3 Mart’a tahliye olması gereken Osman, pişmanlık dayatmalarını kabul etmediği için İdare ve Gözlem Kurulu tarafından tahliyesi 6 ay daha ertelendi. 
 
JANDARMA KARAKOLUNA GÖTÜRÜLDÜ 
 
Osman’ı cezaevi önünde, ailesi, Ege Tutuklu ve Hükümlü Aileleri İle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EGE TUHAYDER), Özgürlük İçin Hukukçular Derneği, ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticileri karşılamak istedi. Ancak Kuzey ve Doğu Suriye’nin Hesekê kenti doğumlu olan Osman, Manisa Geri Gönderme Merkezi’ne (GGM) gönderilmek üzere Akhisar Jandarma Karakolu’na götürüldü.
 
AİLENİN BEKLEYİŞİ SÜRÜYOR
 
Türkiye’de ikamet eden ailesi, Osman'ın sınır dışı edilmeden kendilerine verilmesi için jandarma karakolu önünde bekleyişini sürdürüyor. Jandarma karakolunda bekletilen Osman ise, ailesiyle görüştürülmüyor.