Sanatçı Kadir Çat: Gözaltı kararı keyfi

img
RIHA - Katıldığı konserde seslendiği Kemal Pir şarkısı nedeniyle gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan sanatçı Kadir Çat, gözaltı kararının keyfi olduğunu söyledi. 
 
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Riha Gençlik Meclisi’nin “Li dijî şerê taybet têkoşîneke bi heybet/Özel savaşa karşı görkemli bir mücadele” kampanyası kapsamında düzenlediği konser sonrası gözaltına alınan sanatçı Kadir Çat, serbest bırakıldı. Merkez Haliliye ilçesinde bulunan bir düğün salonunda yapılan konserde seslendirdiği şarklılar nedeniyle “örgüt propagandası” gerekçesi ile gözaltına alınan Çat, Urfa İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Genel Merkez Yöneticileri avukat Ayşe Şehriban Demirel ile Mehmet Ali Aslan Çat’a hukuki destek için ifade esnasında hazır bulundu. 
 
‘GEREKÇE AYNI’
 
Çat’a seslendirdiği Kemal Pir şarkısına ilişkin “Örgüt üyelerini övme” suçlaması yöneltildi. Çat, şarkının sözleri ve müziğinin kendisine ait olduğunu belirterek “Şarkının telif hakları bana ait. Daha önce yine 2010 yılında Urfa’da ve 2023 yılında Aydın’da bu şarkı ile ilgili ifadem alındı ve dava açıldı. İki suçlamadan da beraat ettim” dedi. 
 
Çat’ın avukatı Ayşe Şehriban Demirel, Çat’ın hukuk dışı bir şekilde gözaltına alındığını belirterek, “Müvekkilimin sanatını icra etmesi, ifade özgürlüğünü kullanması engellenmiştir. Söz konusu şarkı ile ilgili daha önce de yargılama yapılmış ve beraat ile sonuçlanmıştır. Yöneltilen suçlamaları kabul etmiyoruz” diye konuştu.  
 
Çat’ın avukatı Mehmet Ali Aslan ise aynı gerekçe ile Çat’ın 3’üncü kez gözaltına alındığını vurgulayarak, “Amaç müvekkil üzerinde caydırıcı etki yaratma çabasıdır. Verilen gözaltı kararı hukuka aykırıdır. Suçlamaları kabul etmiyoruz” dedi. 
 
‘KEYFİ GÖZALTI’
 
İfade işlemlerinin ardından Çat, Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde alınan sağlık raporu sonrası serbest bırakıldı. Urfa Emniyeti’nin keyfi bir uygulaması sonucu gözaltına alındığını belirten Çat, “Kemal Pir şarkısı nedeniyle gözaltına alındım. Kemal Pir şarkısı nedeniyle daha önce de gözaltına alındım. Bu şarkıyı yasaklamaya çalışıyorlar. Bu tarz uygulamalar ile korkutmaya çalışıyorlar. Ancak ne Kemal Pir korktu ne de biz korkarız” dedi.