81 yaşındaki Özer için çağrı: ATK süreci yeniden başlatılsın

img
AMED/WAN - ATK’nin 81 yaşındaki Makbule Özer ile ilgili “Cezaevinde kalabilir” raporuna tepki gösteren TJA ve TUAY-DER, güncel sağlık durumuna göre yeniden rapor düzenlenmesini istedi.  
 
Özgür Kadın Hareketi (Tevgerâ Jinen Azad-TJA) ve Tutuklu Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER), Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) 81 yaşındaki Makbule Özer ile ilgili “cezaevinde kalabilir” raporu üzerinde yeniden tutuklanmasına dönük kararı protesto etmek amacıyla açıklama yaptı. TUAY-DER önünde yapılan açıklamaya, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP), Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (Med TUHAD FED), Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırmaları Derneği (MED-DER), Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üye ve yöneticileri katıldı. Özer’in fotoğrafının taşındığı açıklamada, “Dayika Makbûle Ozer re edalet/Makbule Özer anneye adalet” ve “Dayîk  afirînerê jiyanê ne, cihê dayikan ne heps û zîndane/Annelerin yaşamın kurucusudur, annelerin yeri cezaevleri ve zindanlar değildir” yazılı pankartlar açıldı. 
 
DBP Amed İl Eşbaşkanı Sultan Yaray, Özer’in ağır hastalıkları olduğuna dikkat çekerek, “İktidar hastalıkları göz önünde bulundurmadan hapse atıyor. Annelerin yeri hapishane değil, evleridir” dedi.
 
ÖZER’İN YAŞAMSAL SAĞLIK SORUNLARI 
 
TUAY-DER Eşbaşkanı Hatice Güneş, sağlık hakkı ihlal edilen tutsakların tedaviye ulaşamadığını belirterek, ölüme sürüklendiklerini kaydetti. Özer’in yüzde 61 engelli raporu ile tansiyon, şeker, nefes darlığı, hareket güçlüğü gibi yaşamsal sağlık sorunları olduğunu aktararan Güneş, tutuklu kaldığı süreçte de cezaevinde birçok kez baygınlık geçirdiğini, kolunun kırıldığını, yürümekte zorluk çektiğini, ağrılarından dolayı her gün serum almak zorunda kaldığını, geceleri hiç uyuyamadığını ve vücudunda sürekli ağrılar olduğunu söyledi.
 
‘ATK GÖZ GÖRE GÖRE ÖLÜME SÜRÜKLÜYOR’
 
ATK’nin hasta tutsaklara ilişkin “cezaevinde kalabilir” raporları vererek göz göre göre ölüme sürüklediğini dile getiren Güneş, “Hasta tutsakların kaderi, tedavi edilmemek veya ölmek değildir. İktidar tarafından bilinçli bir biçimde hasta tutsaklara reva görülen bu eziyet hali, en başta insan onuruna aykırı olduğu gibi, ulusal ve uluslararası hukuka da aykırıdır. Kendi hukukunu hiçe sayan iktidar, Kürt düşmanlığını cezaevleri ve tutsakları aracı kılarak her geçen gün sürdürmektedir. Özgürlük ve barış mücadelesi için bin bir bedel ödeyen halkımız, iktidarın düşman ceza ve düşman infaz hukuku uygulamalarıyla canıyla da bedel ödemeye mahkum edilmektedir. Oysa biz artık hapsedilmek, biz artık ölmek istemiyoruz” ifadelerini kulandı.
 
ADALET BAKANLIĞI’NA ‘VİCDAN’ ÇAĞRISI
 
“Makbule annenin infazının durdurulması için Adalet Bakanlığı’nı vicdani sorumluluğa çağırıyoruz” diyen Güneş, Özer için ATK sürecinin yeniden başlatılması gerektiğini, güncel sağlık durumuna göre yeniden rapor düzenlenmesi gerektiğini vurguladı. Güneş, başta yaşlı ve ağır hasta tutsaklar olmak üzere tüm tutsaklar için mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.
 
‘VERİLEN KARAR HUKUK DIŞIDIR’ 
 
HEDEP Milletvekili Adalet Kaya, Özer ile ilgili kararın Kürt halkının vicdanında yaralar açtığını kaydetti. Her gün Kürtler hakkında onur kırıcı yeni bir karar verildiğini belirten Kaya, “Artık canımıza tak etmiş durumda. Bugün verilen karar hukuk dışıdır, vicdansızlıktır. Hiçbir yargıya sığmayan bir karardır. Buradan hükümete ve Adalet Bakanlığı’na sesleniyoruz: Yaşam hakkına saldırı olan bu karardan geri adım atılsın. Cezaevlerinden her gün Kürtlerin cenazelerinin çıkmasına göz yummayacağız” dedi. 
 
Açıklama, “Dayika Makbûle rumate me ye” ve “Bijî berxwedana zindanan” sloganlarıyla sona erdi.
 
WAN 
 
Wan Barış Anneleri Meclisi, Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) 81 yaşındaki Makbule Özer ile ilgili “cezaevinde kalabilir” raporu üzerinde yeniden tutuklanmasına dönük kararı protesto etmek amacıyla açıklama yaptı.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Wan İl Örgütü binası önünde düzenlenen açıklamaya, Tevgera Jinen Azad (TJA), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Wan Milletvekilleri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAY-DER), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEBYA-DER), STAR Kadın Derneği katıldı. Açıklamada Wan Barış Anneleri adına konuşan Zekiye Kaya, ATK’nin raporuna tepki göstererek Makbule Özer’in ilerleyen yaşı ve sağlık sorunlarına vurgu yaptı. Açıklama “Makbule Özer onurumuzdur” sloganları ardından son buldu.