AP Türkiye Raportörü: Cumartesi Annelerini savunmak insan haklarını savunmaktır

img
İSTANBUL – Galatasaray Meydanı’na karanfil bırakan Cumartesi Anneleri, Riha’da gözaltında kaybedilen Hüseyin Taşkaya’nın akıbetini sorarken, basın toplantısına katılan AP Türkiye Raportörü Nacho Sánchez Amor, “Cumartesi Annelerini savunmak insan haklarını savunmaktır” dedi. 
 
Gözaltında kaybedilen ve katledilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle 28 yıldır sürdürdükleri mücadele kapsamında her hafta Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen Cumartesi Anneleri/İnsanları, eylemlerini 975’incisini gerçekleştirdi. Cumartesi Anneleri, 33 hafta sonra da mücadeleleri sonucunda Galatasaray Meydanı’na yürüyerek eylemlerini bir kez daha gerçekleştirdi.
 
HÜSEYİN TAŞKAYA’NIN AKIBETİNİ SORULDU
 
Bu hafta da eylem öncesi İstiklal Caddesi’nin tüm sokakları onlarca gözaltı aracı ve polis tarafından kapatıldı. Çok sayıda Cumartesi Annesinin/İnsanının katıldığı bu haftaki eylemde, Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Daimi Raportörü Nacho Sánchez Amor, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi üyeleri ile birlikte çok sayıda hak savunucusu da yer aldı. Anneler, ellerinde taşıdığı karanfil ve kayıp yakınlarının fotoğraflarıyla Galatasaray Meydanına yürüyüş gerçekleştirdi. Bu haftaki eylemde, gözaltında kaybedilen Hüseyin Taşkaya’nın akıbetini sordu. Bu haftaki açıklamayı İHD Hapishaneler Komisyonu üyesi Sebla Arcan okudu.
 
YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜZÜ YERİNE GETİRİN!
 
Arcan, devletin güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındıktan sonra varlığı inkar edilen ve kendilerinden bir daha haber alınamayan insanların aileleri ve insan hakları savunucuları olarak “kayıpların bulunması ve adaletin sağlanması” taleplerini kamuoyu ile paylaşmak üzere burada olduklarını söyledi. Arcan, “Buradayız çünkü iktidarların unutturmaya çalıştıklarını hatırlamak, geçmişle yüzleşmenin, demokratikleşmenin, hukuka ve insan haklarına yönelmenin önemli bir parçasıdır. Bizim unutmama ısrarımız aynı zamanda hukukun üstünlüğüne ve insan haklarına dayanan demokratik bir devlet talebidir” dedi. 975’inci haftalarında bir kez daha devleti yönetenlere seslenen Arcan, “Hakikati bilme ve adalete ulaşma hakkımızı ihlal etmeye son verin, kayıplarımızın akıbetlerini açığa çıkartacak, adaleti sağlayacak etkili soruşturma ve kovuşturma yapma yükümlülüğünüzü yerine getirin” çağrısını yaptı.
 
AİLESİNİN TÜM GİRİŞİMLERİ SONUÇSUZ KALDI
 
“975’inci haftamızda gözaltında kaybetmelerde kesintisiz devam eden inkar ve cezasızlık politikaları sonucunda 30 yıldır akıbeti karanlıkta bırakılan Hüseyin Taşkaya için adalet istiyoruz” diyen Arcan, Taşkaya’nın 42 yaşında ve 4 çocuğu olduğunu hatırlattı. Arcan, “6 Aralık 1993 tarihinde amcasının Siverek Bağlar Mahallesi’ndeki evine 30 araçlık bir konvoyla gelen asker, polis ve Bucak aşiretine mensup korucular Hüseyin Taşkaya’yı gözaltına aldı. Gözaltını engellemek isteyen akrabaları ağır biçimde darp edildi. Taşkaya askeri araca bindirilerek götürüldü. Ailesi Hüseyin Taşkaya’yı sormak için jandarmaya, emniyete, savcılığa, valiliğe başvurdu. Ancak tüm girişimleri sonuçsuz kaldı, Hüseyin Taşkaya’dan bir daha haber alınamadı” şeklinde konuştu.
 
‘KAÇ YIL GEÇERSE GEÇSİN VAZGEÇMEYECEĞİZ!’
 
Hüseyin’in akıbetini açığa çıkartacak etkin bir soruşturma yürütülmediğinin altını çizen Arcan, “Akrabalarının ve tüm mahallenin tanıklığında gözaltına alınmış olmasına rağmen savcılık konuya ilişkin suç duyurusunu ailenin soyut iddiası olarak değerlendirdi ve dosyada takipsizlik kararı verdi. Hüseyin Taşkaya’nın akıbeti karanlıkta bırakıldı, failleri cezasızlıkla korundu. Ailesi dört kuşaktır Hüseyin Taşkaya’yı aramayı sürdürüyor. 975’inci haftamızda adli ve siyasi makamlara sesleniyoruz, gözaltında kaybetme suçunun devam eden ihlal niteliği taşıdığını dikkate alın. Hüseyin Taşkaya’nın akıbetini açığa çıkartacak ve faillerin yargılanmalarını sağlayacak etkinlikte bir soruşturma ve kovuşturma yapma yükümlülüğünüzü yerine getirin. Kaç yıl geçerse geçsin, Hüseyin Taşkaya ve tüm kayıplarımız için adalet istemekten, devletin evrensel hukuk normları içinde hareket etmek zorunda olduğunu hatırlatmaktan vazgeçmeyeceğiz” dedi.
 
Açıklama, Cumartesi Anneleri/İnsanlarının ellerinde taşıdıkları karanfilleri hafıza merkezleri olan Galatasaray Meydanı’na atması ile son buldu.
 
AP RAPORTÖRÜ: AYM KARARLARINA UYULMADI!
 
Açıklamanın ardından İHD İstanbul Şube binasında AP Türkiye Raportörü Nacho Sánchez Amor ile birlikte basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya çok sayıda Cumartesi Annesi/İnsanının yanı sıra İstanbul Barış Anneleri Meclisi üyeleri, Adalet Nöbeti tutan anneler, İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin ile çok sayıda insan hakları savunucusu katıldı. Hafıza Merkezi’nin davetiyle geldiğini aktaran Sánchez, Cumartesi Anneleri ile dayanışmak ve AYM kararlarına ilişkin ziyaret gerçekleştirmek için İstanbul’a geldiğini söyledi. Gözlem yapmaya geldiğini paylaşan Sánchez Amor, çok sayıda polisin eylemde yer aldığını dile getirdi. Cumartesi Annelerinin kaybedilen sevdiklerinin akıbetini sormak ve faillerin yargı önüne çıkartılması taleplerinin meşru olduğunu ifade eden Sánchez Amor, AYM’nin de bu eylemin meşru olduğunu doğruladığını kaydetti. Sánchez Amor, “Barışçıl toplanma ve gösteri hakkına gelirsek, nispeten daha iyi koşulların sağlandığını görüyoruz. Bu barışçıl toplanma hakkı da AYM tarafından açıkça dile getirildi. AYM’nin aldığı bu kararı da övgüyle karşılıyorum. Ama tabii ki AYM’nin mülki idareye verdiği karara rağmen uygulanmadı” şeklinde konuştu.
 
POLİSLER KENDİNİ KARAR MEKANİZMASI OLARAK GÖRÜYOR!
 
AYM’nin açık talimatı olmasına rağmen diğer idari amirler tarafından kararların görmezden gelinmeye çalışıldığını vurgulayan Sánchez Amor,  şunları kaydetti: “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diğer kararlara referans vererek uyguladığı kararları biliyoruz. Bu karar, Cumartesi Annelerinin hiçbir engel gösterilmeden uyulması gerekiyor. Cumartesi Anneleri, Türkiye’deki yargı uyuşmazlığının en temel örneklerinden biridir. Yargıtay’ın akıl almaz hareketi, AYM üyelerine yönelik yargılama adımları atması Türkiye’nin içinde bulunduğu durumun bambaşka bir göstergesi. Okuduğum raporlardan birinde, bir polisin AYM kararlarını tanımayarak ‘karar bizde’ dediğini gördüm. Sizin de toplum olarak sormanız gereken soru bizim haklarımız kimin elinde? Beyoğlu Kaymakamlığı’nda mı yoksa AYM kararlarında mı?
 
SİZİN İÇİN BURADAYIM
 
Türkiye, haklarımızın polis memurlarının elinde olduğu bir ülke olarak görüldüğü sürece asla saygı duyulacak bir ülke olamayacak. Ben Cumartesi Anneleri eylemini gözlemleyebildiğim için inanılmaz mutluyum. Çünkü Cumartesi Anneleri, vatandaş olabilmenin ne demek olduğunun mükemmel bir örneği. Türkiye’de birçok hak ihlali var ama Cumartesi Annelerini seçmemin bir önemi var. Demokratik hakların el üstünde tutulması gibi mutlak bir ısrarın iradesini gösterdiği için Cumartesi Anneleri ile durdum. Cumartesi Annelerini savunmak, insan haklarını savunmaktır. Eylemlerine katılmak ileride de istediğim bir şey. Sizin haklarınız için buradayım.”
 
‘BİR POLİS KARARLARI TANIMIYORSA İNSAN HAKLARI YERLERDEDİR’
 
 
Gazetecilerin Cumartesi Annelerinin geçtiğimiz haftalarda gözaltına alınmasına ilişkin sorularına ise Sánchez Amor, “İlerleyen süreçte AİHM’e başvurmak gerekir. Ordunuzla, askerinizle istediğiniz kadar övünün, bir polis AYM kararlarını tanımayarak kendisinin karar mercisi olduğunu söylüyorsa bu ülkede insan hakları yerlerdedir” yanıtını verdi.