'Tahliyesi engellenen 31 yıllık tutsak Akbaba tedavi edilmiyor'

img
İSTANBUL - 31 yıllık hasta tutsak Yusuf Akbaba’nın sağlık durumuna dikkat çeken İHD İstanbul Şubesi Yürütme Kurulu üyesi Mehmet Acettin, Akbaba’nın tek kişilik hücrede tutulduğunu, tedavi edilmediğini ve tahliyesinin engellendiğini belirtti. 
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, her hafta düzenledikleri “F Oturumu’nun” 610’unucusunu şube binası önünde gerçekleştirdi. Bu hafta 31 yıldır cezaevinde tutuklu olan ağır hasta tutsak Yusuf Akbaba’nın durumuna dikkat çekildi. “Tedavi haktır engellenemez” ve “Hasta mahpus Yusuf Akbaba serbest bırakılsın” pankartlarının açıldığı açıklamada sık sık, “Yusuf Akbaba serbest bırakılsın” ve “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır” sloganları atıldı. Açıklamaya çok sayıda insan hakları aktivisti katıldı.
 
Açıklamayı İHD İstanbul Şubesi Yürütme Kurulu üyesi Mehmet Acettin okudu. Acettin, Akbaba’nın sırasıyla 6 ayrı cezaevinin ardından son olarak Denizli T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiğini vurguladı.  Acettin, Akbaba’nın ileri derecede diyabet, yüksek tansiyon ve kalp hastası olduğunu aktararak, Akbaba’nın yaşadığı hastalıklara bağlı ciddi görme kaybı yaşadığını dile getirdi. 
 
TEK KİŞİLİK HÜCREDE TUTULUYOR
 
Acettin, Akbaba’nın yeğeninin verdiği bilgileri şöyle aktardı: “Tek kişilik hücrede tutuluyor.  Diyabet hastası olmasına rağmen diyet yemeği verilmiyor, ayrıca yüksek tansiyon hastası ve kalp krizi riski bulunuyor. Şeker hastası olması nedeniyle ayaklarında yaralar var. Yürümekte zorlanıyor. Yüksek tansiyon hastası ama raporlu ilacı dahi verilmiyor. Hapishanede tüm hakları ellerinden alındı, keyfi hücre aramaları, yasaklar, kısıtlamalar yaşıyorlar, sağlık olarak sürekli ilaç ve tedaviye, bakıma ihtiyacı olmasına rağmen tek başına kendine bakmakta zorlanıyorken birde diyet yemeklerinin verilmemesi sağlığı için risk oluşturmaktadır. Yine başka bir sorun ise; hastaneye götürülmesi hastalıkları nedeniyle gelişen acil durumlarda çoğunlukla hastaneye götürülmediği, götürüldüğü durumlarda ise reçete edilen ilaçlarının verilmediğini tek başına temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı halde, tek kişilik hücrede tutulduğunu aktarmıştır.”
 
TAHLİYESİ ENGELLENİYOR
 
Akbaba’nın Ekim ayında İHD’ye gönderdiği mektubu aktaran Acettin, “Akbaba mektubunda,  tansiyonunun çıktığını ve ilaçlarının verilmediğini yazdı. Gardiyanların adli tutukluları kışkırttığını ve kendilerini ölümle tehdit edildiğini, tahliyesinin 9 yıldır kasıtlı bir şekilde engellendiğini belirtmiş” dedi.
İnsan hakları savunucuları olarak Akbaba’nın ve tüm hasta tutsakların sağlığa erişim haklarının engellenmemesi ve tedavi olabilmeleri için serbest bırakılmalarını isteyen Acettin, yetkilileri sorumluluklarını yerine getirmeye çağırdı.