Tutsak yakınlarının Adalet Nöbeti farklı eylemlerle sürecek

img

HABER MERKEZİ - Tutsak yakınları, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğü ve Kürt sorununun çözümü talepleriyle başlattıkları Adalet Nöbeti eylemlerini farklı eylem tarzlarına dönüştürerek büyüteceklerini duyurdu.

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğü ve Kürt sorununun çözümü talepleriyle tutsak yakınları tarafından birçok kentte başlatılan Adalet Nöbeti’ne ilişkin Amed, Wan, İzmir’de açıklamalar yaptı. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğü ve Kürt sorununun çözümü talepleriyle tutsak yakınları tarafından birçok kentte başlatılan Adalet Nöbeti’ne ilişkin Amed, Wan, Êlih, Adana, Mersin, İstanbul, İzmir’de açıklamalar yaptı. 
Daha sonra dernek binasına geçen tutsak yakınları, TUAY-DER ve MED TUHAD FED üyeleri, açıklamayı burada yaptı. “Tecrit insanlık suçudur” başlıklı açıklamayı yapan TUHAD FED Yöneticisi Emine Kaya Adalet Nöbeti’nin farklı eylem tarzına dönüştürüleceğini açıklayarak, nöbetin farklı eylem tarzlarında sürdürülmesinin tutsakların “PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın koşullarında yaşamak için mahkemelere katılmama, görüşlere çıkmama, telefonla görüşmeme” eylemlerinin etkisi olduğuna işaret etti. 
 
‘ÖCALAN GERÇEK BİR BARIŞIN MİMARIDIR’
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecride dikkati çeken Kaya, “9 Ekim 1998 tarihinde uluslararası Gladyo’nun gerçekleştirdiği kirli bir komployla fiziki olarak tutsak edilen Sayın Abdullah Öcalan 25 yıldır benzeri görülmemiş, hukuk ve insanlık dışı bir tecride maruz kalmaktadır. Sayın Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit, 25 Mart 2021 tarihinden bu yana mutlak iletişimsizlik ve haber almama haliyle sürdürülmektedir. Sayın Abdullah Öcalan; yüzlerce yıl kimliğiyle oynanmaya, adı bile unutturulmaya çalışılan Kürt halkının kendisini yeniden inşa etmesini sağlamakla kalmamış, aynı zamanda tarihsel ve toplumsal gerçeklere dayanarak geliştirdiği paradigma ile başta Ortadoğu halkları olmak üzere dünya halkları için onurlu ve gerçek bir barışın mimarı olmuştur” ifadelerini kullandı.
 
‘EYLEMLER BELİRLİ BİR DUYARLILIK YARATMIŞTIR’
 
Öcalan’a yönelik tecridin farklı toplumsal kesimler üzerindeki etkisine işaret eden Kaya, “Sayın Abdullah Öcalan şahsında uygulanan tecrit politikası, esas itibariyle kadınlar ve gençler, başta olmak üzere tüm Ortadoğu halklarına karşı uygulanmaktadır. Savaşın durması, halkların rahat bir nefes alması için hukuki, insani, ahlaki hiçbir değere sığmayan bu tecrittin kırılması için Kürdistan ve Türkiye başta olmak üzere dünya genelinde birçok kampanya başlatılmıştır. Başta zindanlarda bulunan tutsakların başlattığı açlık grevi eylemleri olmak üzere, Kürdistan ve Türkiye’de; Adalet Nöbetleri, Özgürlük Yürüyüşleri, Hak ve hukuk örgütlerinin ulusal ve uluslararası kurumlara başvuruları, dünyanın birçok ülkesinde; Sayın Abdullah Öcalan’ın kitaplarının okunması benzeri eylemlerle kamuoyunda belirli bir duyarlılık ve hareketlilik yaratmıştır” diye konuştu.
 
DUYARLILIK ÇAĞRISI
 
Tutsakların Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve fiziki özgürlüğünün sağlanması talebiyle sürdürdükleri açıklık grevleri sonlandırıp farklı eylem tarzlarına geçmesinin, tutsak yakınlarının nöbetinin farklı bir tarzda sürdürülmesi kararındaki etkisine işaret eden Kaya, “4 Nisan 2024 tarihinde zindanlardaki binlerce tutsak açlık grevlerini sonlandırarak, ‘Sayın Abdullah Öcalan’ın koşullarında yaşamak için mahkemelere katılmama, görüşlere çıkmama, telefonla görüşmeme’ eylemi gerçekleştireceklerini kamuoyuna duyurmuşlardır. Bu aşamada, 4 Aralık 2023 tarihinde Amed, Elîh, Mêrdîn, Wan, Adana, Mersin, İzmir ve İstanbul’da başlatılan Adalet Nöbeti eylemlerinin de farklı eylem tarzlarına dönüştürülerek büyütüleceği açıktır. Sayın Abdullah Öcalan’a uygulanan bu insanlık dışı tecrit başta uluslararası hukuk olmak üzere hiçbir hukuka sığmadığı gibi halkların vicdanında derin yaralar açmaktadır. Tecrittin kırılması insanlık onurunun bir gereği ve aynı zamanda vicdani bir sorumluluktur. Bu temelde kadınlar ve gençler, başta olmak üzere bütün ezilen halkları; devrimci-demokratik kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütlerini, onurlu bir barıştan taraf olan bütün kamuoyunu Sayın Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü ve Kürt sorununun demokratik yöntemlerle çözümü için ses çıkarmaya ve duyarlı olmaya çağırıyoruz” şeklinde konuştu.
 
Tutsak yakınlarının nasıl bir eylem tarzına yöneleceğine ilişkin bilgi vermezken, tutsak yakınlarının Adalet Nöbeti’nin nasıl sürdüreceğine dair sürecin birkaç gün içinde tamamlanarak kamuoyuna duyurulması bekleniyor. 
 
WAN
 
Wan TUHAY-DER ve tutsak yakınları öncülüğünde Adalet Nöbeti eylemine ilişkin Sanat Sokağı’nda açıklama yapıldı. Eyleme, DEM Parti il ve ilçe yöneticileri, Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları, DEM Parti Van Milletvekilleri ve yanı sıra çok sayıda tutsak yakını katılım sağladı. Açıklamayı Wan TUHAY-DER Eşbaşkanı Çetin Uyar, tutsak yakınlarının ortak metnini okudu. 
 
 
Açıklama, “Bijî berxwedana zindanan” sloganları ve alkışlarla son buldu.
 
İZMİR 
 
Ege Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EGE TUHAYDER), "Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürt sorununa demokratik çözüm" kampanyası kapsamında DEM Parti Konak İlçe Örgütü önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya DEM Parti İzmir İl Eşbaşkanı Mehmet Kuru, ilçe eşbaşkaları ve yöneticilerinin yanı sıra Barış Anneleri İnisiyatifi katıldı. 
 
 
EGE-TUHAYDER Yöneticisi Leyla Kaygısız, Adalet Nöbetleri'nin sürdüğü kentlerde yapılan eş zamanlı basın açıklamasının metnini okudu. 
 
Açıklamanın ardından "Biji Berxwedana zindana" ve "Jin jiyan azadi" sloganları atıldı. 
 
MERSİN 
 
 
Çukurova TUAYDER, “Siyasi tutsaklar onurumuzdur” pankartıyla dernek binası önünde açıklama yaptı. DEM Parti Mersin Milletvekilleri Perihan Koca ile Ali Bozan’ın yanı sıra onlarca dernek yöneticisi ve yurttaş katıldı. Zılgıtlar ve alkışlar eşliğinde yapılan açıklamada sık sık, “Biji berxedana zindana” sloganları atılırken, konuya dair açıklamayı dernek başkanı Ergin Altuntaş yaptı.
 
ADANA
 
 
Adana'da Akdeniz Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AATUHAY-DER) de açıklamayı DEM Parti Seyhan İlçe Örgütü önünde yaptı. “Adalet için tecridi kıralım, demokratik barış için zindanlara ses olalım” pankartının açıldığı açıklamayı dernek yöneticisi Sait Sündük okudu. Eylem alkışlar eşliğinde son buldu.
ÊLIH
 
 
Êlih’te ise DBP İl Örgütü önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamaya TUAY-DER, Barış Anneleri Meclisi,  Tevgera Jinên Azad (TJA), DEM Parti, DBP İl Örgütleri, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda kişi katıldı. Eylemde sık sık “Bijî berxwedana zîndanan “ ile  “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı. Eylemde konuşan Barış Annesi Meclisi Üyesi Sultan Azboy, cezaevindeki direnişe ses olması çağrısında bulunarak, mücadeleyi büyütme çağrısında bulundu. Hazırlanan basın metnini ise TUAY-DER üyesi Kadri Tekin okudu.
 
 
İSTANBUL
 
Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (MATUHAYDER), Adalet Nöbeti’ne ilişkin dernek binası önünde açıklama yapması polis tarafından engellenmeye çalışıldı. 
 
İlçe kaymakamlığının eylem-etkinlik yasağı kararı gerekçe gösterilerek engellendiği eyleme, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Başkanı Şahin Tümüklü, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İstanbul Milletvekili Özgül Saki, DEM Parti İstanbul İl Eş Başkanı Gonca Yangöz, DEM Parti Esenyurt İlçe Örgütü yöneticileri, DEM Parti Bağcılar İlçe Örgütü yöneticileri, Anadolu Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANYAKAYDER) Eş Başkanı Ayhan Yıldız, Tevgera Jinen Azad (TJA) aktivistleri, İnsan Hakları Derneği (İHD) üyeleri ve Adalet Nöbeti eylemcileri katılım sağladı.
Dernek binası önünde toplanmak isteyen kitle polis engeli ile karşılaştıktan sonra  “Biji berxwedana zindanan” sloganı attı. 
 
Engellemeye tepki gösteren DEM Parti İstanbul İl Eşbaşkanı Gonca Yangöz, faşizmi kırmanın yolunun ortak mücadeleden geçtiğini ifade etti. 
 
 
MATUHAYDER Eşbaşkanı Dilek Sönmez Demir ise Adalet Nöbeti’ne yönelik engellemeye tepki göstererek mücadelelerinin devam edeceğini ifade etti. 
 
‘BU MÜCADELE HEPİMİZİN’
 
DEM Parti İstanbul Milletvekili Özgül Saki, tecrit sorununun ülkenin en önemli sorunu olduğunu ve ülkenin tamamına yayıldığına dikkat çekerek “Burada devletin tutumu nedeniyle belki bu açıklamayı sokakta yapamadık ama bizim görevimiz ister mecliste olsun, ister sokakta olsun bu meseleyi toplumsallaştırmaktır” ifadelerini kullandı.
 
ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü ise PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki mutlak iletişimsizlik halinden dolayı sorumlu ve muhatap olduklarını belirterek “Bu mesele hepimizin meselesi, bu mücadele hepimizin mücadelesi. Sadece zindanlardaki devrimci, yurtsever ve sosyalist tutsaklara bırakılamayacak kadar hayati bir mesele. O nedenle her birimize buradan çok açık bir çağrı var. Bu mücadeleyi büyütme çağrısı. Bu mücadele etrafında annelerin mücadelesini büyütme çağrısı” şeklinde konuştu.
MÊRDİN 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğü ve Kürt sorununun çözümü talepleriyle Barış Anneleri ve tutuklu yakınları tarafından sürdürülen Adalet Nöbeti’ne Mêrdîn’de açıklama yapıldı. DBP İl binası önünde yapılan açıklamaya DEM Parti milletvekilleri ve belediye eşbaşkanlarının yanı sıra yüzlerce yurttaş katıldı. Açıklamada Kürtçe ve Türkçe “Ji bo Edeletê Tecrîdê Bişkînin, Ji bo Aştiye Ciwakî Em Bibim Denge Zindanan/ Adalet İçin Tecridi Kıralım, Toplumsal Barış İçin Zindanlara Ses Olalım” pankartı açıldı. Açıklamayı kitle adına Adalet Nöbeti eylemcilerinden tutuklu yakını Fettah Tekin okudu. 
 
Açıklamanın ardından kitle Öcalan’ın özgürlüğü talebiyle 5 dakikalık oturma eylemi yaparken, eylem boyunca “Bijî berxwedana zindana” ve “Be Serok Jiyan Nabe” sloganları atıldı.